Телеканал tsn.ua оприлюднив сюжет про «дискусію через подовження терміну висунення номінантів на цю нагороду». Як відомо, таке рішення ухвалив оновлений склад Комітету премії, котрий очолив телеведучий Юрій Макаров.
Нижче – текст, який був озвучений в телевізійному сюжеті цього телеканалу.
«Рішення щодо подовження терміну висунення претендентів на премію ім. Т. Шевченка у 2020 році здивувало її лауреата, поета Тараса Федюка. На сторінці в соцмережі він припустив, що подовження до 15 січня, це спроба нових комітетників нагородити “своїх”.
“Я здогадуюсь, і не тільки я, а дуже багато людей, що можливо, зараз будуть заводити, знов таки в цю каденцію Шевченківських перегонів, близьких людей до теперішніх нових членів Комітету”, – припускає Тарас Федюк.
Літературознавиця Тамара Гундорова, нова членкиня Комітету, апелює Тарасові Федюку.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
“Не йдеться про “своїх” і “чужих”, бо це не є метою жодного з членів Комітету, є критерії, і вони дуже високі. Це значущість, досягнення, внесок в культурну спадщину”, – зауважує вона.
Новий голова Шевченківського Комітету Юрій Макаров, який був у попередній трирічній каденції, пояснює, що подібні випадки із подовженням дедлайну і раніше траплялися. І зараз, каже, нічого надзвичайного не трапилось.
Макаров наголошує, що впевнений як у своїх колегах, так і в собі. Тому всі звинувачення в можливій упередженості відкидає.
“Це розкритикували ті люди, які вже вважали, що премія у них в кишені. Це регулярна практика”, – пояснює Макаров.
У самому ж Комітеті пояснюють, що вирішили дати додатковий час через те, що в певних номінаціях претендентів достатньо, от як у літературі. Але в деяких нішах претендентів обмаль. Як от наприклад, у музиці їх лише двоє. Або в кіно – чотири. Але хороших творів набагато більше. Тому й чекатимуть до 15 січня на номінування.
Разом з тим, літературознавець і член попереднього Комітету, Ростислав Семків, список нового журі схвалює. І переконаний, що ця каденція Шевченківських експертів продовжить традиції попередників.
Опоненти нового Комітету кажуть, що тепер пильно стежитимуть, кого ж висуватимуть у лауреати. Поки що до Шевченківського Комітету жодної додаткової заявки не надійшло».
До відома авторів телесюжету: рішення щодо подовження терміну висунення претендентів «здивувало» далеко не одного Тараса Федюка, а дуже багатьох письменників, які активно обговорюють це у соцмережах.
Також чомусь у телевізійному коментарі не прозвучало, чому члени Комітету на своєму засіданні грубо порушили Положення про роботу Шевченківського комітету, згідно з яким термін подання заяв від номінантів на премію завершився ще 31 жовтня.
«Забули» творці телесюжету на «плюсах» також про те, що вже двоє письменників – Борис Гуменюк і Неоніла Стефурак на знак протесту відмовилися брати участь у перегонах на здобуття Шевченківської премії.
Дивним виглядає також, що телеканал не звернувся за коментарем з цього приводу до керівництва Національної спілки письменників України.
УЛГ