Салман Рушді проти Сергія Жадана: хто може отримати Нобелівську премію з літератури 2022

Україна ще жодного разу не отримувала Нобелівської премії з літератури, тоді як відносно свіжі нагороди є, наприклад, у сусідніх Польщі (Ольга Токарчук) та Білорусі (Світлана Алексієвич). Цього року серед фаворитів все гучніше звучить ім’я українського поета Сергія Жадана. Втім, його головним конкурентом називають суперзірку світової літератури Салмана Рушді.

Як пише видання The Federal, саме Рушді є фаворитом за ставками у букмекерів. Письменник відомий не тільки своєю творчістю, але і тим, що із 1989 року за свій роман “Сатанинські вірші” перебуває під фетвою лідера Ірану аятолли Хомейні, котрий звинуватив його у богохульстві над ісламом і наказав убити. Цього літа Рушді пережив напад. Американець ліванського походження Хаді Матар, який, ймовірно, підтримує ісламський екстремізм, з ножем накинувся на письменника під час виступу у Нью-Йорку, внаслідок чого літератор серйозно постраждав.

Рушді називають фаворитом Нобелівської премії саме через його статус борця за свободу слова і конфлікт з релігійними фундаменталістами. Розмови про те, що він має отримати цю почесну відзнаку, точаться уже давно, у шорт-листи букмекерів він потрапляє мало не щороку, а цьогоріч після нападу підтримувати його нагородження почали з новою силою. Як фахівці, так і пересічні любителі літератури.

Друге місце у букмекерів посідає француз Мішель Уельбек, якого називають найбільш популярним із нині живих французьких авторів. Окрім того, 66-річний письменник, який цього року видав велетенський політичний трилер “Знищити”, заявив, що цей твір стане для нього останнім. Тож це було би непоганим приводом відзначити його вклад в літературу. Серед фаворитів є також ще кілька французів, зокрема Анні Ерно, П’єр Мішон, Елен Сіксу та Маріз Конде. За останні роки французькі автори отримували нобелівку двічі: у 2008 році це був Жан-Марі Гюстав Ле Клезіо, а у 2014 – Патрік Модіано.

Втім, на тлі російського воєнного вторгнення в Україну і росту інтересу до всього українського все частіше серед фахівців звучить ім’я українського поета Сергія Жадана, як ймовірного претендента на нагороду. Зокрема, про його номінування у березні заявила Академія наук Польщі, тобто серед претендентів він швидше за все є. Деякі оглядачі навіть називають це серйозною дилемою, з якою зіткнувся літературний Нобелівський комітет. З одного боку існує політична доцільність у тому, щоби підкреслити антикремлівські настрої, нагородивши когось із України. Жадана називають ідеальним претендентом, наголошуючи на його волонтерській діяльності та активізмі. З іншого боку, письменницька спільнота наполягає, що Рушді давно заслужив свою відзнаку і зараз найкращий момент вручити її йому.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

В будь-якому разі, імя володаря Нобелівської премії з літератури назвуть у Стокгольмі уже 6 жовтня.

Наразі, як повідомляв OBOZREVATEL, уже названо лауреата в області медицини – ним став швед Сванте Паабо, який досліджував ДНК вимерлих видів людей. Також уже названі володарі Нобелівської премії-2022 з фізики. Її порівну розділили Ален Аспект (Франція), Джон Ф Клаузер (США) та Антон Цайлінгер (Австрія), які своїми експериментами із заплутаними фотонами просунули вперед застосування квантової механіки у побудові комп’ютерів та шифруванні інформації.

news.obozrevatel.com