Російська пропаганда порівнює русофобію з антисемітизмом: що з цим не так

Останнім часом почав спостерігати досить цікаву тенденцію: російська пропаганда все частіше використовує наративи про утиски росіян і дедалі частіше порівнює русофобію з антисемітизмом.

Розберемося, що з цим порівнянням негаразд.

ВІДОМІ РОСІЯНИ СКАРЖАТЬСЯ НА УТИСКИ

У мережі досить швидко розлетілося відео за участю Ксенії Собчак, кремлівської кишенькової “нібито ліберальної” блогерки та власника одного з грузинських ресторанів.

Передісторія до бару Dedaena в Грузії пускають лише тих росіян, які проти війни і не голосували за Путіна. Туди навідалася і сама Собчак, але для того, щоб заявити про свою позицію.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Собчак почала активно звинувачувати власника у русофобії. Вона навела “аргумент”, що такий підхід до роботи з клієнтами, як у барі Dedaena щодо росіян, є неприйнятним у цивілізованому світі.

Вона навела приклад – якби євреїв не пускали до якогось із закладів Німеччини, працював би такий заклад. Дато Лапаурі відповів, що не бачить зв’язку між євреями у Німеччині та росіянами в Грузії.

Чому Дато Лапаурі має рацію? Якщо утиски євреїв були ірраціональними, то “русофобія” (вигаданий російськими концепт) чи нелюбов до росіян виникла через загарбницьку політику та загрози ядерною зброєю світу. Тож зв’язку тут і справді немає.

Але це вперше російська пропаганда використовує порівняння з євреями.

ВИКОРИСТАННЯ АВТОРИТЕТНИХ ЛЮДЕЙ У ПРОПАГАНДІ

Одна справа, коли наративи в народ видає “своя Собчак”, інша справа – представник заходу, відома та шанована людина.

Відомий шанувальник російського світу сербський режисер Емір Кустуріца заявив, що гонка за цілим народом, маючи на увазі нинішню русофобію, нагадує йому Кришталеву ніч та період до 1940 року.

Він також висловив сподівання, що у майбутньому “це ембарго з народу буде знято”. Про це він розповів в інтерв’ю виданню Sputnik Сербія, яке належить інформаційному агентству “Росія сьогодні”.

Чому це порівняння неприйнятне? Ну хоча б тому, що це порівняння некоректне, безпідставне та маніпулятивне.

Звернемося до історії. Що таке “Кришталева ніч”? Це був терор проти єврейського населення Німеччини.

У період з 7 по 13 листопада 1938 р. було вбито або доведено до самогубства близько 400 осіб. Було зруйновано понад 1400 синагог, молитовних кімнат, інших місць для відправлення служби, а також тисячі магазинів, жител, єврейських цвинтарів. Станом на 10 листопада близько 30 тисяч євреїв було поміщено в концентраційні табори, з них сотні було вбито або загинуло через нестерпні умови.

Тобто це фактично те, що робить Росія на території України, а не навпаки.

ЧОМУ РУСОФОБІЮ НЕ МОЖНА ПОРІВНЮВАТИ З АНТИСЕМІТИЗМОМ?

По-перше, різна причина виникнення. Русофобія – це реакція на неоімперську загарбницьку політику. Антисемітизм і утиски євреїв – це ірраціональна ворожість, що виникла з надуманих причин.

По-друге, результати антисемітизму ми бачили під час Другої світової війни – це Голокост, сотні тисяч загиблих у концтаборах. Русофобію, яку ми зараз бачимо, можна окреслити лише як неприязнь до людей, які підтримують дії влади та демонструють повну індиферентність щодо війни в Україні.

По-третє, русофобія часто це вигадка самих росіян, будь-яка критика Росії представляється ними за упереджене, підозріле, неприязне, вороже ставлення до Росії. Водночас євреї справді протягом століть ставали жертвами гонінь, погромів.

Олег Вишняков

lenta.ua