30 грудня 1992 року у Сімферополі почала виходити україномовна громадсько-політична та літературна газета «Кримська світлиця». Яка її роль зараз у гуртуванні україноцентричних мешканців півострова, розповів Андрій Щекун, представник Крайової Ради Українців Криму та головний редактор газети. Про це пише voicecrimea.com.ua.
За його словами, у 2024 році газета перереєстрована як онлайн-медіа, згідно з законодавством, а у друкованому варіанті вона не публікується. Всі номери можна завантажити в електронному форматі.
«З 2014 року, період окупації Криму, газета до липня 2016 року не виходила, тому що умови, які були в період окупації. Зрозуміло, що вона не могла виходити», – пояснив він.
Зокрема, це було пов’язане з тим, що поштові відділення півострова пішли на колаборацію з окупантами, та відмовлялися постачати номери передплатникам.
Редакція у 2016 році відновила свою діяльність, більшість колективу виїхали на материкову частину України. З 2016 по 2018 рік відбулася реорганізація газети відповідно до закону України.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
«Найбільші наклади передплачували саме кримці, особливо перший період з 1992 до 2000-х років, найбільше передплачували вчителі української мови та літератури. У нас літературно-публіцистична газета, де були зразки уроків, тоді, коли було важко, інтернет не працював. Це була незамінна річ, методичка для багатьох, і наклади сягали 20 тисяч. Звісно, що вона здобула статус всеукраїнської», – вказав Щекун.
Він додав, що у 2014 році газета втратила своїх передплатників. У 2016 році, після відновлення, було близько 600 передплатників на материковій частині України. Газета нарощувала аудиторію, однак у 2019 році Україна закрила державну програму підтримки друкованих ЗМІ, чим завдала шкоди газеті.
Станом на зараз, попри окупацію, мешканці Криму читають газету в онлайн-форматі, та навіть передають у редакцію власні матеріали, які публікуються під псевдонімами з міркувань безпеки.
«Ми маємо авторів, дуже активних авторів, які пишуть для «Кримської світлиці», для сайту «Голос Криму», – вказав він.
Щекун переконаний, що українці Криму, які були у витоках заснування газети, збережуть її та дочекаються деокупації, щоб повернути «Кримську світлицю» на півострів.