Ревізія авангарду: Нікіта Кадан та Юрій Андрухович відкрили виставку в Івано-Франківську

Як повідомляє suspilne.media, виставка відбудеться в межах художньо-дослідницького проєкту “Ревізіоністський синдром”. Відвідати її можна з 3 по 30 грудня у франківській Ратуші — нині це краєзнавчий музей.

Виставка сформована зі спогадів N. — невідомого франківського художника, що по пам’яті відтворив картини, побачені на спільній виставці східно- та західноукраїнських авангардистів у Станіславові в 1931-ому. Картини N. малював вже у зрілому віці — коли страждав на ревізіоністський синдром і вірив, що його розповіді про минуле впливають на перебіг подій та змінюють історичну дійсність.

У франківській Ратуші буде представлено понад 50 робіт N. — решта, ймовірно, була втрачена або знищена опікунами як мотлох. Разом з роботами N. у проєкті можна буде почути архівний 10-хвилинний запис харківської радіопередачі, який, ймовірно, є єдиним свідченням існування виставки у просторі та часі.

Це перша колаборація Юрія Андруховича та Нікіти Кадана, а також “перша інтервенція Кадана в локальний контекст Франківська”, пишуть організатори. В ній йдеться про політично обумовлене “переписування” мистецької історії, а також про так звану “узгоджену картину світу” — у тому числі в психічному вимірі.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Нікіта Кадан, куратор та дослідник, говорить:

“Історія мистецтва деколи є ключем до політичної історії. Втім, історію мистецтва легше любити. ЇЇ хочеться захистити від крові та політичного бруду. Вона кровоточить та п’є кров по-справжньому, як і належить будь-якій історії людських справ”.

Проєкт створено за долучення дослідницької групи митців за участі Нікіти Кадана, Юрія Андруховича, Олександра Сушинського та Лєри Полянськової. Втілюють та організовують команди агенції proto produkciia та франківської галереї “Асортиментна кімната”. До речі, працюють над проєктом з осені минулого року та обіцяють непересічну культурну подію.

“Цей проєкт багатошаровий. Уважний глядач точно зробить не одне відкриття, розглядаючи експозицію та слухаючи радіозапис. До такої уважності в наш швидкий час ми і запрошуємо — спочатку в нешвидке місто Івано-Франківськ, а з наступного року, сподіваюсь, і в інші міста”, — говорить організаторка Альона Каравай.

Проєкт об’єднав цілу низку місцевих організацій та меценатів з Франківська, які підтримали його матеріально. Він став можливим завдяки громадському ресторану Urban Space 100, програмі Малих грантів від Теплого Міста, радіо Urban Space 100, Центру польської культури та європейського діалогу у Франківську, Друкарці, Сімейній ресторації Мулярових, готелю “Станіславів”, а також завдяки приватним меценатам та колекціонерам, серед яких Юрій Балинський, Тарас Пилипів, Ігор Полич, Марія Сташук та Сергій Гнатчук.

 

ЩО ВІДОМО

Нікіта Кадан — художник, куратор. Народився та живе в Києві. Працює в напрямку інсталяції, скульптури, живопису та колажу. Член групи художників Р.Е.П. та кураторського й активістського об’єднання Худрада. Представляв Україну на Венеційській бієнале (2015). Роботу “Постамент. Практика витіснення (2009-2011)” обрали до постійної колекції паризького Центру Помпіду.

Юрій Андрухович – поет, прозаїк, есеїст, перекладач. Народився та живе в Івано-Франківську. Учасник станіславівського феномену. Його твори перекладено і видано у Польщі, Німеччині, Канаді, Угорщині, Фінляндії, Сербії, США, Італії, Словаччині, Швейцарії, Іспанії, Чехії, Білорусі та ін. Серед низки його літературних нагород – Ляйпцизька книжкова премія до європейського порозуміння (2006).

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.