Поки Орбан каже про пригнічення угорців, МОН України замовляє підручники угорською на 27,1 млн грн

Державний Інститут модернізації змісту освіти, підпорядкований Міністерству освіти і науки України, за державні кошти протягом 2023-2024 років замовив видання шкільних підручників угорською мовою на 27,1 млн грн. Про це повідомляє informator.ua.

Від офіційних угорських топпосадовців неодноразово чутно критику на адресу України, буцімто на Закарпатті пригнічують угорську меншину, а викладання у школах угорською не ведеться. Інформатор подав запит в Міносвіти, щоб з’ясувати ситуацію з викладанням. Водночас за державні 27,1 млн грн протягом 2023-2024 років вже замовили друк шкільних підручників угорською мовою для 5-7 класів. Це ми з’ясували завдяки системі держзакупівель ProZorro. Що на це можуть відповісти прем’єрміністр Угорщини Вітор Орбан та міністр закордонних справ Петер Сіярто?

Інформатор звернув увагу на друк шкільних підручників угорською мовою. Це українські підручники вітчизняних авторів, які видаються коштом держави, але перекладені для класів/груп з угорською мовою навчання. Замовляє такий друк державна наукова установа “Інститут модернізації змісту освіти”. Причому друкується також переклади українських шкільних підручників румунською та польською мовами – задля реалізації прав національних меншин, які є корінними народами України.

За 2023-2024 роки державний Інститут модернізації змісту освіти замовив друк підручників угорською мовою для 5-7 класів на 27 млн 145,1 тис. грн. Це дані системи держзакупівель ProZorro. У 2022 році замовлень не було. Зазначимо, що підручники мовами національних меншин друкувалися і раніше. Повний перелік тих шкільних підручників (та їх перекладів), які будуть друкуватися коштом держави протягом року, можна дізнатися у Наказі Міністерства освіти і науки України №412. Мовою навчання в Україні є державна мова, однак існують класи/групи з навчанням мовами національних меншин (угорська, румунська, польська). Відповідно держава створює умови і для того, щоб юні носії угорської та румунської мов вивчали українську за спеціальними розробленими для них підручниками.

У переліку підручників, які цього року мають видати угорською для 7 класів, такі предмети: “Угорська мова”, “Мистецтво”, “Хімія”, “Здоров’я, безпека та добробут”. Також 803 тис. 146 грн витратять на друк підручника з українською мови для 7 класу для тих, хто навчається угорською мовою (1607 штук). Ще Інститут оплачує доставлення всіх цих видань. Угорську як другу іноземну мову починають вивчати у 5 класі. Однак як рідну мову її починають вчити раніше.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Як нам повідомили в Інституті модернізації змісту освіти, згідно з постановою Кабміну України №41 від 23.01.2019, видання підручників коштом держави для учнів загальної середньої освіти мовами національних меншин (корінних народів України) здійснюється раз на 5 років. Все це відбувається в рамках “Нової української школи”.

У 2023 році друкували угорською “Етику” (5 і 6 класи – 2 окремі підручники), “Мистецтво” (5 і 6 клас), “Інформатику” (5 і 6 класи), “Вступ до історії України та громадянської освіти” (5 і 6 класи), “Математику” (5 і 6 класи), “Українську мову” (5 і 6 класи), “Довкілля” (5 і 6 класи), “Досліджуємо історію і суспільство” (5 і 6 класи), “Природні науки” (5 і 6 класи), “Культуру добросусідства” (5 і 6 класи), “Пізнаємо природу” (5 і 6 класи), “Здоров’я, безпека та добробут” (5 і 6 класи), “Україна і світ: Вступ до історії та громадянської освіти” (5 і 6 клас), “Технології” (5 і 6 класи), “Угорську мову” (5 і 6 класи), “Історію України. Всесвітню історію” (6 клас), “Географію” (6 клас), “Вчимося жити разом” (6 клас). У 2021 році видавалися підручники для 8, 7, 4, 3 класів. Звичайно, освітні потреби у національних меншин навчатися рідною мовою можуть бути більшими за кількість наявної літератури їхньою мовою, тим паче потрібно чекати, коли нові підручники з’являться.

Надалі ми спробуємо дізнатися в державному Інституті освітньої аналітики, як саме використовуються мови трьох національних меншин (угорська, румунська, польська) у шкільному навчанні, в яких саме школах та як співвідноситься викладання українською і мовами меншин у таких закладах. Зазначимо, що мовам інших національних меншин України приділяється менша увага. Також дізнаємося, скільни грошей під час війни витрачається на видання підручників румунською і польською мовами.

УГОРЦІ НА ЗАКАРПАТТІ

Згідно з офіційними даними українського перепису населення за 2001 рік, у Закарпатській області мешкало 151,5 тис. етнічних угорців (або 15,9% населення області). Вони компактно проживають у районах та містах неподалік від кордону з Угорщиною. Для 95% з них угорська є рідною мовою. Загалом угорська була рідною для 12,7% населення області.

У місті Берегове угорці складають близько половини населення. У Берегівському районі – більшість, у передмісті Ужгорода – до третини населення. За оцінками 2017 року, кількість угорців на Закарпатті оцінювалася у 95 тис. осіб (7,3% населення області). Зменшення кількості пов’язане з міграцією на історичну батьківщину. У Закарпатській області угорською спілкуються і місцеві роми (цигани) – для 2/3 з них угорська була рідною мовою – а це ще близько 9,5 тис. осіб. Угорською користується і частина словаків та чехів, що мешкають у Закарпатті, це близько 1 тис. осіб. При цьому за даними перепису 2001 року менше половини українських угорців вільно володіли українською та майже третина – російською.

ПИТАННЯ ОСВІТИ УКРАЇНСЬКИХ УГОРЦІВ ДУЖЕ ТУРБУЄ ОРБАНА

У березні 2023 року в офісі прем’єрміністра Угорщини Віктора Орбана натякнули, що не схвалять вступ України до Європейського Союзу без внесення змін в українське законодавство про освіту. Про це заявив представник Орбана Гергей Гуйаш. Він зазначив, що Угорщина буде готова підтримати членство України в ЄС лише у разі, якщо вона “забезпечить використання мови закарпатських угорців”.

При цьому він сказав, що угорський уряд хотів би покращити відносини з Києвом. Але це стане можливим тільк тоді, коли українська влада внесе зміни до закону про освіту, який, на думку Будапешта, обмежує використання угорської мови. Цей закон є однією з основних причин суперечок між Україною та Угорщиною. А у вересні 2023 року Віктор Орбан заявляв, що “українці роками знущаться над угорськими школами на Закарпатті” та що не буде підтримувати членство України в НАТО, поки не буде “відновлено попередні закони”.