Онуфрій обговорить з духовенством УПЦ МП про вихід із РПЦ?

27 травня українські єпископи планують зібратися в Києві, щоб слухати жорсткі питання духовенства та мирян своєї Церкви про те, чому український єпископат мовчить про роль патріарха Кіріла у виправданні війни та чому «УПЦ» МП досі не відокремилася від Церкви країни-агресора і як це зробити зараз, хай і із запізненням.

Про це пише публіцист Сергей Чапнін у Фейсбуці.

Він зазначає, що відносини між очільником УПЦ МП Онуфрієм та московським патріархом Кірілом безнадійно зіпсовані і що собор перенесли на 27 травня.

«Сьогодні мости у спілкуванні з патріархією практично спалені і про це говорить ще одна деталь: митрополит Антоній (Паканич), який регулярно отримував з Москви інструкції як і що робити, повністю усунений від участі у підготовці майбутніх зборів. Відсторонений особисто Онуфрієм у досить образливій формі – йому доручено займатися адміністративними та логістичними питаннями, але демонстративно відмовлено брати участь у роботі над документами та рішеннями. Єдиний гідний вихід для Антонія у цій ситуації – добровільно піти з посади Керуючого справами УПЦ (МП), але чи вистачить у нього на це мужності, велике питання», – повідомляє Чапнін.

Релігійний публіцист зауважує, що і для самого митрополита Онуфрія склалася дуже ризикована ситуація.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

«Ніколи раніше він сам не готував документи для зборів такого рівня та працівників для такої роботи у нього немає. Проте й іншого виходу теж немає – якщо залучати тих, кому Онуфрій не довіряє повністю, то будуть витоки та патріархія отримає доступ до проєктів документів з усіма наслідками: буде організовано саботаж у редакційній роботі, а згодом і на самих зборах. Загроза саботажу цілком реальна, бо вже минулого синоду митрополит Антоній спробував заблокувати будь-які рішення, пов’язані з проведенням зборів. Він не вніс цього пункту до проєкту заяви синоду. І лише завдяки тому, що митрополит Онуфрій жорстко наполягав на рішенні проведення зборів, Антонію не вдалося його заблокувати», – каже Сергей Чапнін.

«М’якість і розпливчастість формулювань дозволила Антонію сподіватися, що збори відбудуться нескоро: оргкомітет зборів не створено, дати не були оголошені навіть приблизно. З усім тим, Антоній був змушений дзвонити до Москви і вибачатися, що всі його зусилля блокування зборів виявилися марними», – йдеться в дописі.

Цілком очевидно, що головне та практично єдине питання – це питання про незалежність від РПЦ та патріарха Кіріла.

«І тут ситуація проста: якщо митрополит Онуфрій виступить за автокефалію, його підтримає більшість єпископів. “Автокефальна партія” в єпископаті сформувалася буквально останніми тижнями і її лідером став сам Онуфрій. “Промосковська партія” теж існує, але великим впливом уже не користується і навряд чи її можна назвати партією (у архієреїв на території незалежної України одна ситуація, на окупованих територіях зовсім інша). Вже звучать голоси, що якщо УПЦ оголосить про автокефалію, вона піде в розкол. Однак в умовах війни суворі норми канонічного права (багато з яких і так не працюють, принаймні в Московському патріархаті) з міркувань ікономії можуть бути ослаблені», – пише Сергей Чапнін.

Публіцист прогнозує що «УПЦ» МП може перестати поминати патріарха Кіріла і почати поминати патріарха Варфоломія з умовою, що після закінчення війни відбудеться об’єднавчий собор з ПЦУ або канонічний статус «УПЦ» МП  буде визначений іншим чином.

«У будь-якому разі треба діяти і, якщо митрополит Онуфрій захоче зараз почути голос пастви та духовенства, цей голос має бути виразним», – зазначив Чапнін.

Релігійний експерт Олександр Єфременко повідомляв, що Онуфрій обговорює з духовенством «УПЦ» МП доцільність виходу із РПЦ. Також він зазначав, що глава УПЦ МП активно вивчає думку архієреїв московського патріархату в Україні напередодні зібрання єпископів і мирян.

Зі свого боку «УПЦ» МП вважає розрив єдності з рпц “порушенням свободи віросповідання”.

Духовний фронт України