Ольга Герасим’юк: Штрафні санкції та інші обмежувальні заходи щодо телеграму — це «питання часу»

Голова Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк в інтерв’ю каналу «Ми — Україна» висловила думку, що штрафи та взяття під державний контроль діяльності телеграму та інших  компаній, які надають цифрові послуги, — це «питання часу».

Посилаючись на дослідження телеграму, яке провели в Естонії, Герасим’юк також сказала, що телеграм посідає восьме місце серед компаній, що мають найбільший вплив на аудиторію. Разом із цим телеграм був на першому місці серед тих джерел, які поширювали найбільше дезінформації про події в Бучі на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, зауважила посадовиця.

«В телеграмі нема з ким говорити, — сказала Герасим’юк. — Ми пробували звернутися до телеграму, до платформи. Кілька листів ми відправили, електронні адреси ми знаходили десь в інтернеті, щоби попросити їх вступити з нами в якусь комунікацію, щоби вони видалили певний токсичний контент, який ми спостерігали, і люди про це скаржилися. Але відповіді немає».

Нагадаємо, результати дослідження, проведеного українським сервісом Telemetrio наприкінці 2023 року, засвідчили, що в Україні діє понад 33 тисячі активних телеграм-каналів із сумарною кількістю 282,6 млн підписників. При цьому Україна — на шостому місці у світовому списку за кількістю каналів з понад 1 млн підписників. У 2023 році переважна більшість громадян України споживала новини із соціальних мереж — 76%, і телеграм залишається основною соцмережею для отримання новин під час війни.

Зокрема, українці активно послуговуються анонімними телеграм-каналами, які моніторять пуски російських ракет та «шахедів» під час повітряних тривог, проте не є офіційними. Однак недавнє опитування представників комунікаційної галузі, проведене «Детектором медіа», показало: більшість із них вважають, що про такі речі, як повітряні атаки, мають попереджати офіційні джерела.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Згідно з дослідженням ІМІ, найпопулярніші в українському сегменті телеграм-канали поширюють фейки та маніпулюють на темі мобілізації, яка є чутливою для українців. Також, як повідомляв раніше «Детектор медіа», анонімні телеграм-канали поширюють фейки в тіктоку для залучення аудиторії.

Проте телеграм в Україні є настільки популярним, що українське суспільство фактично стало «заручником» цього застосунку російського походження. А на основі анонімних телеграм-каналів існує ціла інформаційна «армія» для війни з внутрішніми опонентами чинної влади або її критиками. Все дійшло до того, що ці анонімні телеграм-канали влаштовують «розіграші» професійним журналістам і вважають себе конкурентами журналістів. Чому це не так, читайте в аналітичній колонці Олександра Морського для «Детектора медіа».

Як ми раніше писали, представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов визнав, що телеграм містить низку загроз для безпеки України, і треба шукати варіанти вирішення цієї проблеми.

Колишня заступниця міністра оборони Ганна Маляр пояснила, чому військово-політичне керівництво країни на початку повномасштабної війни обрало для комунікації з суспільством телеграм.

У Башкортостані заблокували WhatsApp і Telegram. Це відбулось на тлі масових протестів, що розгорнулись після вироку башкирському громадському діячеві Фаїлю Алсинову.

detector.media