Олександр Палій написав книжку про людей, які в давні часи жили на території Росії: людожери і п’яниці

202

На території сучасної Росії жили людожери. Римський історик Аміан Марцелін писав, що через них землі на північний схід аж до Китаю стоять пусткою, бо поряд боялися жити інші люди. Це один із шокуючих фактів, які зібрав у книзі “Збагнути Росію. Свідчення очевидців” історик Олександр Палій.

Чому цю книгу варто прочитати, розповіла Gazeta.ua книжковий оглядач Ксенія Близнець.

“Олександр Палій зібрав описи Росії, Московії та навіть територій, де ще не було державного утворення різними мандрівниками, дипломатами, військовими, істориками, купцями, журналістами, які жили або мандрували там, – говорить. – Тобто це враження іноземців від звичаїв і традицій, що панують на тих територіях, від людей, які їх населяють, від влади і методів управління”.

Свідчення в книзі автор виклав у хронологічному порядку. Починаються з V століття до н. е., а закінчуються ХІХ ст.

“Не знала, що на території сучасної Росії колись жили людожери, – каже блогерка. – Римський історик Аміан Марцелін писав, що через них землі на північний схід аж до самого Китаю стоять пусткою, бо поряд із ними боялися жити інші люди”.

Майже в кожному описі мандрівники пишуть про пиятику, каже Ксенія Близнець:

“Іноземців вражало, що страшенно пили всі – від простолюду до знатних людей і попів, чоловіки і жінки. Пропивали навіть одяг і спокійно йшли додому голяка або валялися у багнюці”.

З ХVI століття дослідники і подорожні пишуть про те, що в Московії люди – товар.

“Долею інших людей розпоряджалися не тільки пани. А й чоловіки продавали своїх дітей, дружин і навіть самих себе, – розповідає оглядачка. – Пишуть про беззаконня та беззастережну покору всіх одній людині – князю. А далі – царю. Побиття жінок і слуг було нормою, а жінки й слуги вважали це проявом любові. Брехню вважали мало не чеснотою. Тому про щось домовитися з росіянами було важко, а як і вдавалося, то угода та для них нічого не значила”.

Часом ті ж очевидці відвідували й українські землі.

“Іноземці зазначали, що українці дуже відрізняються від московітів, – розповідає блогерка. – А ще запам’яталася розповідь про ставлення російських солдатів до українських козаків. Як вони сміялися, що ті голять голову, а про себе чомусь були високої думки, хоча ходили в лаптях”.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!