10 вересня 2024 року на пресконференції в Укрінформі було оголошено переможця Премії «Зустріч: Українсько-єврейська літературна премія». Про це повідомляє Український інститут книги.
Ця премія покликана відзначати літературні твори, які сприяють українсько-єврейському взаєморозумінню та допомагають утверджувати Україну як багатонаціональну та толерантну державу.
Цьогоріч премію у категорії нонфікшн здобула книга Юрія Скіри «Солід. Взуттєва фабрика життя» (Львів: Видавництво «Човен», 2023). Видання висвітлює історію взуттєвої фабрики як мікровсесвіту, де перетиналися долі багатьох людей і відображалися ширші соціальні та історичні процеси.
Фіналістами премії у категорії нонфікшн стали:
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
- Роман Михальчук із працею «Смерть і виживання під час Голокосту: терени сучасної Рівненщини» (Рівне: Видавництво «Волинські обереги», 2022),
- Петро Рихло із книгою «Урвані струни прегучної ліри…»: Німецько-єврейські поети Буковини (Київ: «Дух і Літера», 2023),
- Євгенія Сенік із книгою «Бо болить» (Брустури: «Дискурсус», 2023),
- Юлія Стахівська з виданням «Соня і гра кольорів» (Київ: «Дух і Літера», 2022).
На пресконференції виступили відомі українські інтелектуали та культурні діячі, серед яких:
- Олександр Щерба – голова журі, дипломат і публіцист, колишній посол України в Австрії (2014-2021),
- Юлія Бентя – членкиня журі, редакторка часопису «Критика» та наукова співробітниця Інституту проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України,
- Віталій Нахманович – історик, етнополітолог, провідний науковий співробітник Музею історії Києва,
- Олександра Коваль – в.о. директора Українського інституту книги,
- Наталія Федущак – директорка з комунікацій канадської недержавної організації «Українсько-Єврейська Зустріч».
Олександра Коваль наголосила на важливості цієї премії для зміцнення міжкультурного діалогу та протидії дезінформації: «Ідея заснування такої премії є надзвичайно актуальною, адже дозволяє не лише розвивати українсько-єврейський діалог, а й руйнувати міфи та маніпуляції, які роками поширювала російська пропаганда». Вона підкреслила, що міжнаціональна співпраця, зокрема єврейських та українських громад, є потужним інструментом у боротьбі з дезінформацією.
Наталія Федущак, представниця канадської недержавної організації «Українсько-Єврейська Зустріч», зазначила, що премія покликана стати міжнародним літературним проєктом, який охоплює як художню, так і документальну літературу: «Ми прагнемо підтримати тих авторів, чиї твори розкривають складний, але спільний історичний досвід українців та євреїв».
Літературна премія «Зустріч» присуджується щорічно у двох категоріях: художня література та нонфікшн. 2024 року переможці отримають грошову винагороду: автор книги – 4000 євро, а видавництво – 2000 євро. Четверо фіналістів отримують винагороди по 250 євро.
Премію було засновано у грудні 2019 року канадською недержавною організацією «Українсько-Єврейська Зустріч» за підтримки ГО «Форум видавців». За ці роки лауреатами стали відомі письменники – Василь Махно, Йоханан Петровський-Штерн та Софія Андрухович.