Названі лауреати премії імені Галшки Гулевичівни за 2022 рік

510

Міжнародна премія імені Галшки Гулевичівни заснована 2020 року луцькою ГО «Чумацький віз» та київською ГО «Пам’ять без кордонів» для відзначення відомих українських та зарубіжних діячів у всіх галузях націє- і державотворення – політики, освіти та культури, людей, які проявляють себе у доброчинності й творчості.

З 1 січня 2021 року засновники цієї почесної відзнаки – Міжнародна літературно-мистецька Академія України (об’єднує відомих письменників, перекладачів, науковців, митців, журналістів із 70 держав) та ГО «Чумацький віз».

Лауреати отримують диплом і керамічну медаль. Нагорода може присуджуватися повторно. На портреті – Галшка Гулевичівна (робота Іванни Дацюк).

Галшка Гулевичівна (1575-1642, Луцьк) – представниця старовинного, впливового українського шляхетського роду Гулевичів, меценатка, фундаторка Київського Братського Богоявленського монастиря та Київської братської школи, від якої веде історію Києво-Могилянська академія. Заповідала також гроші Луцькому братству. Опікувалася розвитком духовності та освіти.

У 1594 році Галшка одружилася з Криштофом Потієм, сином Іпатія Потія – берестейського земського судді (1580-1588) і каштеляна (1588-1593), православного єпископа Володимирського і Берестейського (з 1593), одного з головних ініціаторів Берестейської унії, згодом – унійного митрополита Київського і Галицького.

Після ранньої смерті чоловіка, Галшка Гулевичівна одружилася вдруге зі Стефаном Лозкою, мозирським маршалком. Галшці тоді було близько 30 років, Стефану – 60. Народила сина Михайла. Мешкали у родинній садибі у Києві на Подолі, неподалік міської ратуші. Після смерті другого чоловіка, у 1618 році, Галшка Гулевичівна була опікуном свого сина. Михайло став власником батьківського Рожева після 1628 року.

Залишивши всі маєтки синові, Галшка Гулевічівна повернулася до Луцька, де провела останні роки свого життя. У Луцьку вона брала активну участь у житті Луцького Хресто-Воздвиженського братства, а в 1641 році –  незадовго до смерті – склала заповіт, в якому заповідала майже всі свої кошти та ті, що їй заборгували, на потреби Луцького братського монастиря і його церкви. Похована у церкві Луцької братської школи, що не збереглася.

Отже, цього року лауреатами премії імені Галшки Гулевичівни стали:

  1. Мовознавець, професор Юрій Шерех (Шевельов) та письменник, співзасновник легендарної Нью-Йоркської групи Богдан Бойчук (США, посмертно) – за виданий внесок у світову та українську літературу;
  2. Громадські діячі, меценати Наталія й Іван Даниленки (посмертно) (США, штат Нью-Джерсі) – за відродження імені Галшки Гулевичівни в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», ініціювання та фінансування низки наукових, культурно-освітніх і видавничих проектів в Україні;
  3. Письменниця Олена Ананьєва (Німеччина) – за значний творчий доробок і популяризацію української літератури в світі;
  4. Відомі зарубіжні письменники, міжнародні громадські діячі, митці, перекладачі, філантропи Princess Lovelyn Eyo (Нігерія), Roger Lachtman (Південна Африка), Stephanie Adams (Великобританія), Lt. Gen. (rtd) T.Y. Danjuma (Нігерія), Eyo Victoria Inyang (Нігерія), Lic. Lily Baylon (Іспанія), Dr. A. Dinesh Kumar (Індія) – за визначну творчу та громадську діяльність.

Наталія Граніч,

письменниця, голова журі премії імені Галшки Гулевичівни

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!