Названі імена фіналістів Премії імені Юрія Шевельова 2022 року

12 грудня Капітула Премії імені Юрія Шевельова оголосила короткий список номінантів, до якого ввійшли автори-есеїсти Павло Казарін, Андрій Павлишин та Маркіян Прохасько.

Фіналістами Премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2022 року стали:

  1. Казарін Павло“Дикий Захід Східної Європи” (Vivat)
  2. Павлишин Андрій“Нам і далі загрожує вічність” (Дух і Літера)
  3. Прохасько Маркіян“Мрія про Антарктиду” (Видавництво Старого Лева)

Ім’я лауреата традиційно оголосять під час церемонії 17 грудня, у день народження Юрія Шевельова. Трансляцію події можна буде дивитися о 19:00 на Facebook-сторінках та YouTube-каналах Українського ПЕНКиєво-Могилянської Бізнес-Школи та телеканалу “Еспресо”.

Нагадаємо, що 2022 року до довгого списку номінантів на здобуття Премії потрапило 12 книжок.

Їх оцінювала Капітула, до складу якої ввійшли: письменник, голова Капітули Андрій Курков; письменник, есеїст, перекладач, лауреат Премії за 2021 рік Андрій Бондар; українознавиця, перекладачка, віцепрезидентка Українського ПЕН Оля Гнатюк; літературознавиця, членкиня-кореспондентка НАНУ (Інститут літератури) Тамара Гундорова; мистецтвознавиця, лауреатка Премії 2019 року Діана Клочко; філософ, есеїст, лауреат Премії 2020 року Тарас Лютий; літературознавець, керівник видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету Олег Коцюба; декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук; літературознавиця Елеонора Соловей; журналістка, виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен; головний редактор видавництва “Дух і Літера” Леонід Фінберг.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Також уже втретє під час церемонії буде вручено Спеціальну відзнаку UA: Радіо Культура, якою редакція радіо нагороджує українських авторів за майстерність і новаторство в жанрі есею. Нагородою у цій номінації стане створення радіоверсії твору, яка прозвучить в ефірі UA: Радіо Культура.

Окрім того, в рамках Премії імені Юрія Шевельова може вручатися Спеціальна відзнака Капітули – за внесок у розвиток та популяризацію есеїстики.

Премія імені Юрія Шевельова була заснована 2013 року. Вона присуджується раз на рік українському авторові за художню та наукову есеїстику. Нагорода носить імʼя Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику, та відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. До розгляду приймаються художні або наукові есеї українських авторів, опубліковані в паперовому вигляді протягом календарного року.

Лауреатами Премії минулих років стали Тарас Прохасько (“Одної і тої самої”), Андрій Портнов (“Історії для домашнього вжитку”), Костянтин Москалець (“Сполохи”), Олександр Бойченко (“Більше/менше”), Вахтанґ Кебуладзе (“Чарунки долі”), Андрій Любка (“Саудаде”), Володимир Єрмоленко (“Плинні ідеології”), Діана Клочко (“65 українських шедеврів. Визнані й неявні”), Тарас Лютий (“Культура принад і спротиву”) та Андрій Бондар (“Ласощі для Медора”).

Спеціальну відзнаку Капітули в попередні роки отримували Володимир Панченко (посмертно), Оксана Забужко (“Планета Полин”), Микола Рябчук (“Лексикон націоналіста та інші есеї”) та Станіслав Асєєв (“Світлий Шлях”: історія одного концтабору”). Володарями Спеціальної відзнаки UA: Радіо Культура ставали Василь Махно (“Уздовж океану на ровері”) та Віра Агеєва (“За лаштунками імперії”).

Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, видавництво “Дух і Літера”, Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету.

pen.org.ua