У Грузії тривають протести. Протести поширюються у вигляді вуличних акцій. Представники культури першими перейшли до нового етапу опору – страйку. Заклики приєднатися звучать як у Мережі, так і офлайн. Яких масштабів може досягти грузинський страйк?
Посеред робочого дня у Дім юстиції увійшла група людей із плакатами, свистками та рупорами. І з конкретним зверненням: «Оголосіть страйк за свободу Грузії, справедливість для незаконно затриманих, боротьбу з російським режимом. Це ваше право!»
Дім юстиції – одне з найжвавіших місць, де щодня збираються тисячі людей та працюють сотні працівників. Учасники проєвропейської акції, що проходить по всій Грузії уже восьмий день, принесли плакати з фотографіями побитих протестувальників та закликали громадян оголосити загальний страйк. Маніфестантам вдалося домогтися уваги та тимчасово порушити звичний робочий розпорядок.
Водночас у групі «Даітове» («Залиш у себе»), що активно допомагає протестувальникам, з’являються повідомлення такого змісту: «Мені потрібна ваша порада. Я водій маршрутки у Тбілісі. Чи варто мені оголошувати страйк? Чи потрібен людям транспорт? Звичайно, страйку однієї особи недостатньо, але я сподіваюся, що до мене приєднаються хоча б кілька людей! Якщо втрачу роботу, мені начхати».
Практично одноголосна відповідь на цей допис – страйк має сенс. Більше того, мешканці країни все частіше закликають співгромадян до цієї форми спротиву. І це, здається, почало давати результат.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
На сторінках діячів грузинської культури почали регулярно з’являтися повідомлення: «Я оголосив страйк». Наче за ланцюговою реакцією десятки режисерів, акторів театру та кіно підтримали це рішення. Серед них улюблені грузинами Ніно Касрадзе, Каха Кінцурашвілі, Георгій Бахуташвілі, Ека Деметрадзе, Натіа Бунтурі. 56 співробітників Батумського драматичного театру імені Ілії Чавчавадзе приєдналися до страйку, страйк оголосив і Театр королівського кварталу.
За словами протестувальників, коли режим обирає насильство, не час для виступів на сцені.
«Людська гідність порушена, людям загрожує небезпека, і вже сім днів ми спостерігаємо все це по телевізору. Страйк – це одна із форм опору для повернення процесу в нормальне русло. <…> Сьогодні будь-яка проблема виходить за межі партійних інтересів, йдеться про національні інтереси…» – заявив актор Каха Кінцурашвілі.
Актори зібралися і біля будівлі Театрального товариства, щоб закликати керівництво засудити репресивну політику влади та активно захищати права акторів та громадян.
«Ми, актори, які працюють у різних театрах, розпочинаємо страйк проти насильства, розпочинаємо страйк за мир. Ми всі маємо стати разом та вимагаємо, щоб держава повернулася до конституційного порядку та призначила нові справедливі вибори. Закликаємо всі театри Грузії надати простір для обговорення кризи, що склалася у країні. Вимагаємо звільнення несправедливо затриманих та припинення насильства! Страйк!» – заявив актор Георгій Бахуташвілі. Його було затримано на акції представниками МВС, коли допомагав побитому до крові спецназом молодому хлопцеві.
Грузинські культурні діячі, які підтримують страйк, пояснюють своє рішення тим, що не хочуть сплачувати податки людям, які «влаштовують репресії».
Розмови про репресії не надумані. Актор Андро Чичінадзе опублікував пост: «Я оголосив страйк. Ці півні нікого не злякають».
Через 23 години до його будинку увірвалися поліцейські та заарештували. Чичинадзе тепер очікує на звинувачення, що, ймовірно, будуть пов’язані з керівництвом групового насильства, участю у ньому, чи з публічними закликами до цього, що карається до 9 років позбавлення волі. Батько 28-річного актора вважає затримання спробою залякати інших.
«Коли людина йде на акцію, не ховається, дає інтерв’ю телевізійним каналам, це може бути небезпечним для когось. Це викликає страх. І тим більше, коли Андро – актор. Це схоже на хвалебні слова на адресу сина, але Андро завжди був об’єктом симпатій. Мені здається, що його за це карають, і через покарання хочуть впливати на інших. Мовляв, ось що трапилося з Андро, і з вами може статися те ж саме», – каже він у інтерв’ю TV Pirveli.
У акціях протесту беруть участь багато відомих людей, і багато хто стає жертвами спецназу, про жорстокість якого потім говорять публічно. Затримано режисера Авто Діасамідзе, Іраклія Сібілашвілі, побито Натіа Бунтурі та актора Георгія Накашидзе.
«Затримали мене разом із трьома іншими людьми, запхали у машину та фізично розправилися з нами, передали патрульним, які, на відміну від спецназу, добре поводилися з нами. Людям влаштовують пекло!» – поділився актор Георгій Накашидзе у соціальній мережі.
Тепер представники культурної галузі Грузії, стоячи перед державним театром імені Шота Руставелі вимагають обговорити шляхи виходу з кризової ситуації в країні у самому театрі, оскільки «ця будівля належить народу».
«Ми маємо поговорити про ті проблеми, що сьогодні стоять перед країною. З цього театру мають звучати голоси тих людей, яких зараз, на жаль, не чути. Сьогодні ми хочемо домовитися, щоб завтра цю сцену віддали грузинам, народу», – заявив актор Нікуша Бакрадзе.
До страйку долучилися музиканти.
«На тлі цих подій на перший план виходить наша громадянська відповідальність за самовираження, вона має вийти за рамки протесту на Руставелі та перетворитися на загальний страйк. З одного боку, музиканти користуються симпатіями та підтримкою суспільства, тому ми зобов’язані не витрачати наш ресурс на підтримку соціального іміджу правлячої партії та зміцнення її позицій. З іншого боку, державні заходи проводяться нелегітимним урядом за рахунок бюджету, наповненого народом, що ризикує життям та свободою, захищаючи свою батьківщину. Виходячи з цього, ми, музиканти, висловлюємо протест проти нелегітимної влади, оголошуємо страйк та відмовляємося від участі у будь-яких державних заходах», – йдеться у заяві, під якою підписалися 93 особи – як окремі виконавці, так і цілі музичні колективи.
Представники громадянського суспільства чекають на приєднання до страйку людей з державного сектору. Протестувальники переконані: чим більше страйків буде у цій сфері, тим менше буде затримань. Страйкуючі закликають приєднатися співробітників банківського сектору, університетів та шкіл. На сьогоднішні відмовилися повертатися до навчання старшокласники більше ніж 20 шкіл по всій Грузії. Навчальний процес припинено і в кількох університетах країни.
Сотні співробітників державних відомств висловлюють свій протест, зокрема, у Міністерстві оборони, Міністерстві освіти, економіки, у МЗС. Деякі співробітники, які обіймали високі посади, написали заяви про звільнення. Однак люди налаштовані на більше – на загальний страйк. У соціальних мережах активно поширюється інформація про те, що це конституційне право громадян, і що не слід боятись втратити роботу. В Університеті Грузії, заснованому Гіулі Аласанія матір’ю Міхеїла Саакашвілі, створено фонд підтримки державних службовців, які втратили посади через громадянську позицію. Допомога надаватиметься упродовж року. У фонді уже 200 тисяч ларі, і організатори закликають бізнес його поповнювати.
У Грузії право на страйк регулюється Конституцією та трудовим законодавством (п.3 ст.26 Конституції Грузії, ст. 64–68 Трудового кодексу). Закони регулюють право на страйк та неприпустимість звільнення учасників у разі його законності. Однак для того, аби він був визнаний таким, необхідне дотримання процедурних вимог: повідомлення про суперечку та вимоги і попередні переговори.
Хатіа Хасая (Khatia Khasaia) – журналістка грузинського незалежного медіаресурсу «Sova.news», висвітлює політичні та соціальні теми.
6 грудня 2024 р.
Переклад на українську – Олена Школьна
https://www.ekhokavkaza.com/a/iskusstvo-zabastovki/33229631.html