Національний музей народної архітектури та побуту України посилив охорону після спроби рейдерського захоплення території. Крім того, наразі музей чекає на повний текст рішення апеляційного суду, який став на бік ТОВ “Манеж-Холл”, що намагається приватизувати територію музею.
Як повідомляє suspilne.media, про це розповіла директорка музею Оксана Повякель в ефірі Радіо Культура.
Повякель згадала, як ще на початку 2022 року побачила на кадастровій карті, що двома гектарами території, яка належить музею, заволоділо ТОВ “Манеж-Холл”.
“Ми одразу підняли всі документи і виявили величезну кількість підроблених документів. Як можна було купити територію конюшні, яка на території музею? Це вже не зазіхання на охоронні території музею, які за територією музею, а власне територія музею”, — зазначила директорка.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
За словами Повякель, конюшня була куплена “в якоїсь будівельної організації”, а підпису від імені музею щодо цього немає. Також сам договір нотаріально не завірено, каже директорка.
Музей одразу звернувся зі скаргою до Міністерства юстиції. За словами Повякель, музей надав документи, що довели незаконні дії, а Мін’юст скасував реєстраційні дії. Суд першої інстанції був на боці Мін’юсту та музею, однак апеляційний суд на початку серпня 2024 року скасував це рішення і задовольнив позов ТОВ “Манеж-Холл”. Мінкульт тоді заявляв, що оскаржуватиме апеляцію у Верховному Суді. Повякель уточнила, що подавати касацію буде Мін’юст.
“Прочитавши повний текст рішення, ми будемо думати про те, щоб подавати позов до Вищої ради правосуддя на того суддю і думати про його кваліфікацію. Треба керуватися законом. Але є речі очевидні і абсолютно зрозумілі. Ніколи в житті жодна будівля на території державного музею не може належати приватній особі”, — зазначила директорка.
За словами Повякель, музею пропонують громадську підтримку та розголос, але поки музей посилив охорону, щоб на територію не потрапили рейдери, поліцію про це попередили.
Вона також розповіла, що близько 30 гектарів музейної власності залишаються неосвоєними.
“Ми дуже сподіваємося, що нам вдасться реалізувати нашу мрію і зробити цю територію великим європейським селом. Ми зараз працюємо над оформленням цього проєкту, щоб з ним вийти на уряд України. Це будуть реконструкції найбільш характерних європейських сільських садиб ХІХ століття: Німеччини, Бельгії, Польщі, тих країн, які належать до Європейського Союзу. Це буде осередок ЄС на території нашого музею” — розповіла гендиректорка музею в Пирогові.