«Мова не буває ворогом»: відомий письменник зробив заяву щодо російськомовної української культури

Відомий український письменник Ян Валетов прогнозує, що однією з проблем післявоєнної України, яку обов’язково доведеться вирішувати, стане проблема культур.

Про це він заявив в інтерв’ю програмі «Власть vs Влащенко», передають Українські Новини.

«У нас не займаються культурою, хоча культура є стрижнем для країни. І яким буде цей стрижень. ми теж абсолютно не розуміємо. Ми ретельно огороджуємо себе від сусіда. В одному інтерв’ю я сказав: я розумію, що я зараз, як український російськомовний письменник, викреслений із культурного контексту. Мені неймовірно прикро, мені боляче, але я розумію чому. Я розумію, чому мене викреслили. Але рано чи пізно війна закінчиться, а проблема культур в Україні, різних культур, зокрема й російськомовної української культури, вона залишиться. І нікуди ми від цього не дінемося. Нам доведеться це вирішувати», – зазначив Ян Валетов.

Також письменник нагадав, що якщо Україна продовжить просувати вектор несприйняття інших культур, то владі доведеться змінювати Конституцію України, адже у ній зафіксовано протилежний підхід до цього питання.

«Нам доведеться вирішувати, що робити з малими народами. Нам доведеться вирішувати, що робити з Конституцією. У нас проблема не в забороні, у нас проблема в неприйнятті. У нас величезна кількість людей сприймає цю проблему емоційно. А її не треба сприймати емоційно: мова не буває ворогом. Далеко не всі російськомовні однакові, далеко не всі росіяни наші вороги. Ми зараз сприймаємо їх як щось цілісне, непорушне. Це не так. Ніколи не буває так. Навіть у фашистській Німеччині, яка була охоплена цим божевіллям повністю, у ній були різні люди. У ній були антифашисти, у ній були люди, які були проти війни тощо. Не можна сприймати націю як щось цілісне», – наголосив Валетов.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Письменник також зазначив, що подібний підхід може викликати питання з боку наших європейських партнерів, в тому числі в контексті питання майбутньої євроінтеграції.