Медійники та правозахисники закликали президента позбавити державних нагород журналістів, які зрадили Україну

Українські журналісти та правозахисні організації закликають Президента України Володимира Зеленського позбавити державних нагород – почесного звання «Заслужений журналіст України» – журналістів, які зрадили Україну і роками працюють в інформаційному пропагандистському війську Росії.

Зокрема, йдеться про позбавлення звання заслуженого журналіста України:

 • Родіона Мірошника – експрессекретаря Віктора Януковича, ексдепутата Луганської облради від Партії регіонів, екскерівника Луганської обласної державної телерадіокомпанії;
 • Володимира Безродного – колишнього першого заступника начальника управління у справах преси та інформації Донецької облдержадміністрації, колишнього члена НСЖУ. Донецька обласна організація НСЖУ виключила його зі своїх лав у 2015 році через співпрацю з бойовиками «ДНР»;
 • Леонарда Свідовськова – ексдепутата Луганської обласної ради від Партії регіонів, що після окупації Луганська працював на захопленій Луганській обласній телерадіокомпанії, яку окупанти перейменували на “ГТРК ЛНР”. Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну підтримав дії агресора. Він поширює контент, який дискредитує українську владу і Збройні сили України також на своїх сторінках у соцмережах.

«Наявність такого звання нівелює значущість цієї нагороди, фактично прирівнює справжніх журналістів, що ціною свого життя захищають незалежність України, до осіб, які дискредитували професію журналіста і служать в інтересах і на догоду кремлівському режиму», – говориться в заяві.

Це звання ті особи отримали ще у 2008 та 2010 роках. Втім, попри надане звання з початком російської агресії у 2014 році вони перейшли на бік країни-агресора і жоден з них від цього звання не відмовився.

Нагадаємо, ще у 2017 році прокуратура Луганської області оголосила Родіона Мірошника в розшук. Йому інкримінують злочини, передбачені ч. 1 ст. 109 (“Умисні дії, спрямовані на пособництво насильницькому поваленню конституційного ладу і захопленню державної влади”), ч. 2 ст. 110 (“Умисні дії, спрямовані на зміну меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України”) та ч. 1 ст. 258-3 (“Участь в діяльності терористичної організації”) КК України.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

У 2020 році саме через появу в ефірі Родіона Мірошника Національна рада з питань телебачення і радіомовлення призначила перевірку та оголосила попередження телеканалу «Наш».

У середині квітня 2022 року Мірошник записав відео з фронту, з позицій бойовиків «ЛНР», у якому зі снарядом у руках закликав українських військових скласти зброю.

Вже після  широкомасштабного вторгнення Росії в Україну Служба безпеки України повідомила про підозру Леонарду Свідовськовому у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6. ст.111-1 Кримінального кодексу України (здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України).

Небезпека наявності такого звання полягає у тому, що російські пропагандисти використовують ці звання у своїх цілях, коли представляються заслуженими журналістами України. Ці одиниці інформаційної війни використовують для російської аудиторії під виглядом саме “заслужених журналістів України” і для спотворення уявлення про реальні події.

Зауважимо, що ніхто з них самостійно від цього звання не відмовився, а навпаки, дехто, навіть підкреслює про приналежність до української спільноти і вказує звання з-поміж інших регалій. До прикладу, на російському ресурсі news-front.info Володимира Безродного так і представляють – заслужений журналіст України, український доцент  кафедри журналістики.

«Ми закликаємо припинити практику надання звання «Заслужений журналіст України», та ініціювати відповідні зміни до законодавства». 

Нагадаємо, понад рік тому, 2 червня 2021 року Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України рекомендувала главі держави припинити надавати почесного звання “Заслужений журналіст України”, а також ініціювати відповідні зміни до Закону “Про державні нагороди України”.

Цю ініціативу Ради 3 червня підтримали низка медійних та правозахисних організацій.

«Нагородження державою журналістів таким званням навіть з найчистіших намірів підважують незалежність медіа та довіру до журналістики як такої. Адже в сухому залишку об’єкт критики намагається влестити критика. Ми переконані, що найвищою нагородою від держави є не відзнака, але відкрита і доступна інформація, прозорість і підзвітність влади, а надто – безпека і захист журналістів, швидке і професійне розслідування злочинів та справедливе покарання винних» заявили представники громадянського суспільства.

Заяву підтримали:

 • Медіарух
 • Інститут Масової Інформації
 • ГО «Детектор Медіа»
 • ГО «Свідомі.Медіа»
 • Фундація «Суспільність»
 • ZMINA
 • Інтерньюз-Україна
 • Платформа прав людини
 • Центр досліджень визвольного руху

Довідково: Медіарух – спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій.

Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір» було започатковано 5 лютого 2019 року. Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали «UA: Перший», «Українське радіо», «Громадське радіо», ІА «Укрінформ», ІА «Інтерфакс-Україна», Liga.net, «Дзеркало тижня. Україна», НВ, «Цензор.нет», 5 канал, «Український тиждень», Opinion, низка регіональних медіа, громадські організації Незалежна медійна рада, «Детектор медіа», Інститут масової інформації, «Інтерньюз Україна», Центр демократії та верховенства права, Фундація «Суспільність», Національна асоціація медіа, Донецький інститут інформації, Інститут демократії імені Пилипа Орлика, Центр прав людини Zmina. Згодом доєдналися «Букви», інші організації та окремі журналісти – загалом понад 70 учасників.

16 листопада 2021 року представники провідних медіа закликали журналістів об’єднуватися у професійну спільноту для протистояння політичному та комерційному тиску на свободу слова. Ініціаторами заяви виступили 29 журналістів та експертів, їхні імена доступні за посиланням.

Зараз триває об’єднавчий процес двох ініціатив. Повний список членів оновленої організації буде відкритим одразу після формалізації Медіаруху. Наразі ініціатори руху розробляють правила роботи організації, її оргструктуру та внутрішні положення.

detector.media