Література на Олімпійських іграх: яким був конкурс мистецтв на головному спортивному змаганні?

411

Мало хто знає, але в 20-му столітті на Олімпійських іграх нарівні зі спортсменами змагалися діячі мистецтв. 

З моменту свого відродження Олімпійські ігри зазнали безліч змін. Літні Олімпійські ігри 1896 року включали в себе всього 9 видів спорту, однак на Олімпіаді 2021 року в Токіо спортсмени з усього світу розіграють 339 комплектів медалей в 33 видах спорту. Стежити за новинами Олімпіади в Токіо і знайти прогнози на результати змагань можна на сайті Metaratings.

На початку 20-го століття, побажавши об’єднати мистецтво зі спортом, засновник сучасного олімпійського руху барон П’єр де Кубертен запропонував включити в програму Олімпійських ігор конкурси мистецтв. Він вважав, що на Олімпійських іграх медалі повинні вручатися не лише переможцям у спортивних змаганнях, а й за художні роботи, які мали безпосереднє відношення до спорту.

Ідея П’єра де Кубертена не одразу отримала підтримку. Конкурси мистецтв увійшли в програму Олімпійських ігор тільки в 1912 році (на V літніх Олімпійських іграх в Стокгольмі). Тоді в конкурсах взяли участь всього 35 чоловік, проте нагородження медалями відбулося по всіх категоріях. Цікаво, що сам де Кубертен також став переможцем Олімпіади: він під псевдонімом надав на літературний конкурс «Оду спорту».

В різний час в програму Олімпійських ігор входили архітектура, література, музика, живопис і скульптура. Літературу в 1928 і 1948 роках розділили на «Драму», «Лирику» і «Епос». Згідно з правилами, роботи, представлені в категорії «Література», повинні були утримувати не більше 20 тисяч слів і супроводжуватися перекладом французькою або англійською мовою.

Музичний конкурс існував з 1932 року. У 1936 році категорію розділили на підкатегорії: «Оркестр», «Інструментальна музика», «Соло, Хор». 

Категорія «Живопис» існувала з 1912 року, але в 1932 році її розділили на «Картини», «Малюнки», «Акварелі» і «Гравюри». Пізніше додалися підкатегорії «Рекламна графіка», «Друкована графіка» і «Офорт» (різновид гравюри на металі). Скульптурний конкурс також розділили на дві підкатегорії — «Статуя» і «Рельєф», а пізніше до них додалися ще дві — «Медалі» і «Спортивні значки».

У конкурсах брали участь не тільки художники, архітектори, скульптори, а й учасники спортивних змагань Олімпійських ігор. Наприклад, американський стрілок Уолтер Уайненс брав участь і в конкурсі скульптур, а угорський плавець Альфред Хайош став призером в категорії «Архітектура».

Незважаючи на те що конкурси мистецтв були досить популярні у публіки, в 1949 році на конгресі МОК було розглянуто доповідь, в якому говорилося, що майже всі учасники цих конкурсів були професіоналами і займалися мистецтвом за гроші, що суперечить любительського статусу Олімпійських ігор. Тому в 1954 році було прийнято рішення замінити конкурси мистецтв виставками, без нагородження медалями.

 

Прокоментуєте?