Лесь Курбас, який отримує “Оскара”: харківська режисерка поставить п’єсу Сергія Жадана

Засновниця і режисерка харківського театру “Арабески” Світлана Олешко, яка нині живе та працює у Польщі, поставить п’єсу про театр “Березіль”. Текст для постанови спеціально написав Сергій Жадан.

Про це режисерка розповіла 26 вересня в етері радіо “Накипіло”.

Олешко зараз працює в Польському театрі імені Арнольда Шифмана у Варшаві. Робота над постановою розпочалась у вересні 2022 року — Олешко підписала договір із поетом Сергієм Жаданом та директором Польського театру Анджеєм Северином. Як вона розповіла ведучому “Накипіло” Кирилові Лукашу, робоча назва спектаклю — “Харків. Харків”. Це мюзикл. Текст до спектаклю — римовану поезію — Жадан написав на замовлення режисерки.

“Це справді дуже харківська історія про те, як театр «Березіль» переїжджає до Харкова з Києва. І що з ним стається потім. Жадан дотримується історичної правди, але ми вирішили, що досить убивати наших митців, тому залишили Курбаса жити та вручили йому «Оскара»”, — каже Світлана Олешко.

Режисерка додає, що мріє про перемогу України, повернення додому та розбудову українського театру.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

У Харкові наразі призупинена діяльність всіх театрів.

Хто така Світлана Олешко

Світлана вимушено виїхала до Польщі у березні 2022 року через повномасштабне російське вторгнення. Вона працює в Польському театрі та втілює там проєкти, які розповідають зокрема й про Україну.

Досліджуючи трансформаційний потенціал театру, Олешко завжди була близькою до життя і до трансформації політичних соціальних й інших тем, що впливають на життя людей.

Є культурною активісткою й ініціаторкою створення Театрального інституту в Харкові.

Її найвідоміші постановки: Aftertruth, Red Elvis, Еneida, “РадіоШансон: Вісім історій про Юра Зойфера” (на слова Сергія Жадана).

За рік перебування у Польщі Світлана Олешко здійснила:

  • перформативні читання книжки Оксани Забужко “Планета полин”,
  • Салон поезії за п’єсою Жадана “Радіошансон: вісім історій про Юру Зойфера”,
  • читання книжки Маґдалени Рігамонті “Невигодні”,
  • Спектакль “Апорія’43/Декалог: локальна світова війна”,
  • читання книжки “Пишуть живі”, упорядник і перекладач Богдан Задура.

suspilne.media