Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Слабошпицького за 2024 рік присуджена письменнику Богдану Гориню за двокнижжя «Під ковпаком окупантів». Документальний есей-колаж.
У цьому творі на широкому тлі подій, які відбувалися в другій половині XX ст. в СРСР і його складовій частині — УРСР, попри велику кількість дійових осіб, у центрі уваги Богдана Гориня – працівник Житомирської обласної друкарні, талановитий поет і прозаїк Анатолій Шевчук (1937–2015). Автор аналізує фактори, які вплинули на моральне, творче й світоглядне формування письменника й громадянина, відстежує його творчу, естетичну й політичну еволюцію, роль у його вихованні батьків, прочитаних книг, спілкувань з братом Валерієм, з колом близьких людей, аналізує причину арешту Анатолія Шевчука органами КГБ, розкриває непохитність його волі й моральних засад під час перебування в тюрмі. Після «студій» у російському концтаборі Анатолій Шевчук повернувся додому людиною із державницьким мисленням. Табірні враження лягли в основу його книжки «Чорний човен неволі». Чимало уваги у творі Богдан Горинь приділив і молодшому братові Анатолія — Валерію Шевчуку…
Диплом «Спеціальна відзнака журі» отримала книга Юрія Рогового «Генетика по-нашому». Есеї, нариси, відгуки. У ній ідеться про рід автора у трьох поколіннях, – діда, батька, сина. Юрій Роговий уже чверть століття наполегливо упорядковує та видає матеріали, пов’язані з його батьком – письменником Феодосієм Роговим, лауреатом Шевченківської премії.
Церемонія нагородження відбудеться 8 серпня о 16 годині у Національному музеї літератури України.
Світлана Короненко-Слабошпицька, голова журі
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал