Край повстанців та українських поетів: що потрібно знати про Луганщину

365

Російські пропагандисти намагаються представити Луганську область частиною “русского мира”.

Насправді цей регіон має давні українські традиції, передає Liga.net.

За даними дослідників Тараса Чухліба та Олександра Добровольского наприкінці 1920 року в Україні проти радянської влади виступало близько 50 тис. селян. Вони мали на озброєнні гвинтівки, кулемети та гармати. На Луганщині та Донеччині повстанців проти радянської влади було більше, ніж на Одещині, Чернігівщині, Полтавщині та Харківщині разом узятих.

1879 року у селі Олексіївка Перевальського району Луганської області Христина Алчевська створила другу земську жіночу школу. У ній навчали українською. Перейшли на російську лише після Емського указу.

Громадська діячка Ірина Магрицька повідомляє, що 90% сіл Луганщини населені українцями. 2008 року вийшов фільм “Закляття безпам’ятства. Голодомор 1932–33 років на Луганщині”. У ньому зібрали свідчення людей з 300 сіл Луганщини. Більшість спогадів україномовні.

Поет Володимир Сосюра проживав у селищі Третя Рота, яке нині має назву Верхнє і входить до складу Лисичанська. З Луганщини походить поет-шістдесятник Василь Голобородько.

На Луганщині збирав інформацію для свого тлумачного словника Борис Грінченко. Він видав чотиритомний словник української мови, який налічував близько 68 тис. слів.

У селі Юр’ївка Лутугинського району Луганської області народився співзасновник Української Гельсінської групи Микола Руденко. За свою правозахисну діяльність його засуджували до таборів.