«Книжкова толока» в Миколаєві: понад 100 письменників приїдуть до маленького містечка на Львівщині

З 3 по 5 вересня у Миколаєві на Львівщині відбудеться чотирнадцята “Книжкова толока”. На фестиваль приїдуть понад 20 видавництв та понад 100 письменників. Про це повідомляє vgolos.ua.

“Книжкова толока” – великий  фестиваль у маленькому містечку  Миколаєві відбуватиметься цьогоріч уже вчотирнадцяте і вперше без ідейної натхненниці Любові Хомчак, яка минулого року відійшла у засвіти. Сьогодні  її справу продовжують однодумці.

Основне місце фестивалю – районний Палац культури. Тут організовують виставки-продажі книжок, спілкування з авторами, автограф-дарунки. Напередодні учасники «Книжкової толоки» відвідають також школи та бібліотеки району.

“Те що Миколаїв зробив для України – явище унікальне. Маленьке містечко на 15 тисяч жителів спромоглося протягом 14 років проводити Толоку, яка за своєю якістю і впливом прирівнюється  до Книжкового форуму, що проводиться у Львові та навіть до київського Книжкового  Арсеналу”, – розповідає Катерина Немира, письменниця і скульпторка.

Мисткиня додає, що коли розпочиналася Книжкова Толока, мало хто вірив в її продовження, адже вважається, що тепер уже ніхто не читає. Але всупереч всьому цей фестиваль існує. Щобільше, «Книжкова Толока» з Миколаєва поширилась по всій Україні і створила спільноту Толок.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

“Унікальним в миколаївській Толоці є те, що письменники, яких діти вивчають за шкільною програмою, приїжджають на зустрічі з учнями в сільські школи місцевої  громади – це є дуже важливо для плекання майбутнього України”, – каже Катерина Немира.

Зауважимо, що торік фестиваль не відбувся через карантинні обмеження, навіть попри те, що вже була готова програма заходу.

НЕ КОМЕРЦІЯ, А СПІЛКУВАННЯ

Назву фестивалю “Толока” запропонувала письменниця Марія Чумарна.

Вона розповідає, що ідеєю засновниці фестивалю “Книжкової толоки” Люби Хомчак була не комерція, а власне спілкування авторів та видавців з читачами. Щоб прийняти гостей пані Люба намагалася зорганізувати всю громаду.

“І я згадала, як колись односельці толокою будували хату. Опісля всі сідали в коло, частувалися, співали пісень, розмовляли. Це було свято спілкування. І ця праця  – це було взаємне  дарування. Господарі частували тих людей, які до них прийшли, люди дарували свою працю. І коли Люба поділилась своєю ідеєю, мені зразу прийшла на думку “Толока” – об’єднання зусиль заради спільної справи”, – згадує Чумарна.

Пані Марія каже, що особливістю загальноукраїнської Толоки стало те, що протягом року проводяться книжкові фестивалі по всій країні – так утворилось річне коло, річна Толока.

Міста почали одне за одним озиватися. Так виникла ідея створити всеукраїнське неформальне об’єднання Книжкової Толоки, щоб кожне місто могло представити культуру свого краю. Щоб Толока була не тільки  книжкова, а й культурологічна.

КНИЖКОВА СТОЛИЦЯ НЕПОДАЛІК ПЕРЕДГІР’Я КАРПАТ

Організатори мають амбіцію зробити Миколаїв на Львівщині справжньою книжковою столицею.

“Меморандум буде в площині проголошення Всеукраїнського об’єднання Книжкова Толока. З погодження родини це об’єднання буде носити ім’я Люби Хомчак”, – розповідає директорка Львівської обласної бібліотеки для юнацтва імені Романа Іваничука, співорганізаторка «Книжкової толоки» Таня Пилипець.

Меморандум є дружньою угодою, про те, що принципи створення фестивалів в форматі  Книжкової Толоки залишаться незмінними.

 

“Це не просто документ, це чіткий план до дій. Бо перед Толокою в Миколаєві ми встигли організувати ще кілька Толок, які відбулися вперше. Наш основний принцип – приходити туди, де Книжкового свята ще не було. А стосовно програми миколаївської Книжкової Толоки, все буде так,  ніби пані Люба присутня і за тими, чи іншими дверима зустріне своїх гостей”, – каже Пилипець.

Співорганізатор Книжкової Толоки Андрій Залога розповідає, що цьогорічна Толока пройде у новому форматі. Працюватимуть чотири локації : ярмарка і майстер-класи  будуть відбуватись на площі Незалежності. Зустрічі, дискусії, виступи проходитимуть в міському Палаці культури. У парку міста працюватиме дитяча та молодіжна програми.

Родзинкою заходу стануть дві вистави шкільного театру УКУ “На Симонових стовпах”.

До Миколаєва зі Львова можна добратися автобусами міжміського сполучення з автостанції на вулиці Стрийській. Інтервал відправлення – кожні 15-20 хвилин. Вартість проїзду 20-25 гривень.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.