Юрій Андрухович прокоментував участь у публічній дискусії з російським письменником

8 вересня у мережі з’явилося повідомлення, що український письменник Юрій Андрухович візьме участь у публічній дискусії про війну в Україні з росіянином Михайлом Шишкіним у межах норвезького фестивалю Bjørnsonfestivalen. Українці у соціальних мережах відреагували на цю подію бурхливо. 9 вересня Андрухович дав ексклюзивний коментар Суспільне Культура щодо своєї участі у події.

Письменник сказав, що поділяє ту точку зору, що українським митцям варто відмовлятися від спільних подій з російськими, але в той час вважає, що іноді варто робити винятки. Так, Андрухович зробив для Михаїла Шишкіна виняток, оскільки передусім цей письменник понад 20 років не живе в Росії, дуже чітко виявляє свою позицію проти Путіна та проти російської агресії.

“Я по-своєму сканував цю людину, так, хоч ми давно знайомі, але я відстежував, як він поводиться в ці тижні, в ці місяці, і я міг би підписатися під тим, що він публікує. До гейту ніколи не можна бути готовим. У цьому випадку йдеться і не про українську аудиторію, а про західну, про норвезьку. Ідеться не про каламутну людину, а про хорошого письменника, який дуже чітко виявляє свою позицію”, — зазначає письменник.

Розмова Андруховича та Шишкіна відбулася в норвезькому місті Молде під час літературного фестивалю. Як зазначають на сайті, тема розмови була присвячена війні в Україні та її передумовам. Модерував зустріч польський письменник та журналіст Вітольд Шабловський.

Значна частина українських культурних діячів та небайдужих громадян висловилась негативно щодо доречності таких зустрічей:

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

“Не може бути такого, що Україна просить накладати санкції на Росію, виводити бізнес з Росії, кенселити російську культуру, а письменник з України сідає за стіл з російським носієм культури ґвалтівників і мародерів. Ця культура втратила право на перебування в цивілізованому товаристві. Своєю участю Андрухович робить шкоду культурній дипломатії”, – зазначає письменник Андрій Тужиков.

Інші зазначають, що Шишкін з 1995 року проживає у Швейцарії. У 2013 році він відмовився представляти Росію на міжнародному книжковому ярмарку США “BookExpo America 2013” з політичних міркувань. Письменник також критикував незаконну анексію Криму Росією у своїх есе, опублікованих у європейських газетах. У 2022 Михайло Шишкін зазначив, що бездіяльність європейських політиків після захоплення Криму зробила можливим широкомасштабне вторгнення Росії в Україну.

suspilne.media