Як з УРСР депортували Свідків Єгови, «куркулів» та андерсівців — розсекречені документи онлайн

223

Опублікували матеріали про операцію «Тройка» — примусове виселення у 1951 році трьох соціальних груп: «куркулів», єговістів та колишніх військових армії польського генерала Андерса. Про це повідомляє ukrpohliad.org.

 

«Тройка» стала останньою депортаційною операцією, яку радянські спецслужби провели з території Західної України на початку 50-х років.

Ідею виселення єговістів у лютому 1951-го підтримав Сталін. Окрім українських єговістів, пропонувалося здійснити депортацію з Білорусі, Молдови, Латвії, Литви та Естонії. У Молдові операція «Тройка» мала назву «Сєвєр».

Операція «Тройка» на території Західної України розпочалася о 4 годині ранку 8 квітня 1951 року.

У ході операції «Тройка»‎ депортували під час 8984 особи, 2616 з яких були дітьми. Для проведення депортації залучили більше людей, ніж у результаті було депортовано — 10 454 особи.

Колекцію з 20 документів публікує Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

 

До збірки увійшли:

  • рапортпро кількість осіб завантажених у ешелони;
  • доповіднапро завершення операції і загальну кількість виселених;
  • переліккерівного складу МГБ для проведення операції «Тройка»;
  • розрахуноксил і засобів необхідних для забезпечення заходів по депортації;
  • пам’яткакерівника оперативної групи щодо особливостей проведення операції;
  • спеціальне повідомленняпро реакцію серед колгоспників  західних областей УРСР у зв’язку з виселенням, тощо.

«Спецслужби намагалися подати позитивний звіт про реакцію місцевого населення на проведення операції, — розповідає науковий редактор Е-архіву Андрій Вулочин. — Так, розлогий документ на 13 сторінок, цитує місцевих колгоспників, які нібито схвально поставились до виселень єговістів та куркулів — ті, мовляв, не хотіли працювати в колгоспах і були американськими шпигунами. Деякі навіть пропонували відправити їх до “білих ведмедів” пішки».

В одному з документів зафіксовано, що подекуди представники Свідків Єгови відмовлялися від своїх переконань у надії уникнути депортації.

Однак у звіті подали також і кілька негативних реакцій на депортацію: «Совіти мають воювати з Америкою і тому бояться нас, місцевих українців, та наших партизан. Однак, як би вони не намагалися знищити місцеве населення, вони все одно згинуть».

Також спецслужби зафіксували,  що головний кондуктор одного з потягів Володимир Оглочинський планував відмовитися везти потяг у місця виселення.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!