Як НКВД ламало Валер’яна Підмогильного: документи зі справи онлайн

Ордер на обшук у будинку «Слово», згадки про роман «Місто» під час допитів, анкети, протоколи, постанови — до 120-річчя автора першого українського урбаністичного роману Валер’яна Підмогильного опублікували документи з його архівної справи. Про це повідомляє istpravda.com.ua.

Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом СБУ публікує 40 документів з архівно-кримінальної справи письменника. Документи можна переглянути на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.

До збірки увійшли:

  • протоколособистого обшуку письменника;
  • анкетаобвинуваченого Валер’яна Підмогильного;
  • протоколидопиту про перебування у Німеччині та Чехії;
  • постановипро конфіскацію та знищення листування письменника;
  • ордерина обшук у квартирі Валер’яна Підмогильного та його арешт;
  • обвинувальний висновок, особливості діяльності, речові докази по справі учасників “Української комуністичної партії (боротьбистів)”;
  • протоколпроведення “очної” ставки між Підмогильним та письменником Епіком;
  • документ про реабілітацію Валер’яна Підмогильного та 16-ти учасників “Української комуністичної партії (боротьбистів)” та інше.

Також до колекції ввійшли документи з Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва та особисті документи письменника з архівів, які зберігаються у родині нащадків його дружини.

Документи збірки містять згадки про тогочасний літературний процес та його діячів. Зокрема, в одному з протоколів допиту Валер’ян Підмогильний називає літературну організацію “МАРС” “пасивною та рихлою”. В іншому протоколі містяться слова письменника про отриману від невідомого йому адресата з Німеччини бандероль з німецькомовним перекладом двох розділів роману “Місто”.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

У протоколі допиту 11 грудня 1934 року Валер’ян Підмогильний спростовує закиди НКВД про терористичну діяльність, завершуючи допит словами “Винним себе не визнаю”. Однак рівно за місяць письменник “зізнається“, що нібито вважає терор ефективним методом боротьби.

Документи публікуються в рамках проєкту “Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ”, який реалізує Центр досліджень визвольного руху з партнерами за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.