«Гранослов» руйнує стереотипи і відкриває таланти

182

 
Завершився міжнародний літературний конкурс кращих творів молодих авторів «Гранослов».
Лауреатами цьогорічного «Гранослову» в номінації «Проза» стали: Павло Хоменський («Безкінечність кілометрів на секунду»), Яна Онишкевич («Френкі №214»), Маркіян Камиш («Ряска»), Юлія Скосаренко («Квиток в один кінець»), Юлія Василенко («Танго долі»). У номінації «Поезія» 1-ше місце отримав Ігор Астапенко («Лихотомія»), 2-ге – Жарікова Єлізавета («Перелітнє ластовиння»), 3-тє – Ігор Мітров, 4-те місце розділили Андрій Дацків та Андрій Тужиков. Про це повідомляє Буквоїд.
Конкурс засновано на зорі української незалежності з ініціативи тодішнього голови НСПУ Ю. Мушкетика. Мета, яку ставили перед собою фундатори цього творчого турніру, полягала в залучені талановитої молоді до літератури. «Гранослов» став порогом, через який переступило багато нині відомих авторів: С. Жадан, І. Карпа, Р. Скиба і ще десятки талантів, що стали окрасою сучасного українського літературного процесу.
На жаль, на 8 років конкурс було зупинено через відсутність фінансування. Леся Мудрак доклала максимум зусиль для його відновлення. Як зазначив голова НСПУ М. Сидоржевський на прес-конференції в Укрінформі, «в суспільстві панує усталений стереотип, що в спілці зібрався сталінський колгосп. Запереченням цієї думки є демонстрування кращих якостей у вигляді нашого відновленого конкурсу, різноманітних креативних проектів. Тому ми потребуємо нових талантів, молодої крові, яка шануючи традицію буде ламати ці стереотипи».
До організаційного комітету надішло понад 525 робіт з усієї країни, з яких 10 робіт – діаспорян. У відборі найкращих творів з-поміж кращих було представлено високопрофесійне, авторитетне жюрі, серед яких три лауреати Національної премії України ім. Т. Шевченка: В. Герасимюк, В. Медвідь, А. Кичинський; голова Київської організації В. Даниленко; відомий прозаїк Г. Тарасюк; письменники М. Лаюк, В. Крюгер, Д. Лазуткін, І. Рябчій, Д. Чистяк та відомий поет і політолог В. Цибулько.
«Видавцям складно знайти і виявити кваліфікованого автора. Завдяки таким конкурсам, як «Гранослов», ми отримуємо готовий матеріал для видання та публікацій. Ми готові всіляко сприяти конкурсу. До кінця року книжки переможців буде видано не тільки нашим , а й іншими видавництвами, а також побачить світ альманах дипломантів. Іще, побажання, наступного року більш пробудити творчий дух української діаспори… », – повідомив співорганізатор конкурсу директор видавництва «Самміт– книга», І. Степурін.
Партнером конкурсу став фонд української діаспори, зокрема його голова В. Капустін. «Наш фонд був створений при музеї української культури Києва, який сприяє зміцненню зв’язків між Україною та українцями закордоном. Творчість діаспорян – це не лише надбання нашої української культурної спадщини, а й сучасна література, вони мають право виражати свою самобутність», – прокоментував Голова фонду «Діаспора».
На Сході України – брак українських книг та низький рівень володіння української мови місцевих мешканців, що зазначив радник Міністра молоді та спорту, В. Бульба. Він вбачає у виданні української книги потужну зброю проти наших ворогів. До речі, 70 % учасників «Гранослову» були зі Сходу України.
Нагородження лауреатів відбудеться наприкінці березня.