Фахівці Українського інституту книги проаналізували показники фінансової звітності книговидавничих та книготорговельних підприємств (юридичних осіб) за допомогою аналітичних сервісів YouControl та youcontrol.market.
Загалом видавці у 2023 році вдвічі покращили свій виторг (річний дохід від реалізації продукції) проти неуспішного 2022 року і перевищили показники довоєнного 2021 року більш як на третину. Разом із цим, тиражі виданих в 2023 році книжок складають лише 55% від випуску 2021 року (за даними Книжкової палати України). Отже, збільшення виторгу значною мірою можна пояснити зростанням цін на книжки.
За підсумками І кварталу 2024 триває успішний поступ великих видавців: 19 з 22 мають фінансове зростання порівняно з І кварталом 2023 року. У топ-5 за підсумками І кварталу такі видавці: Клуб сімейного дозвілля, Видавництво Старого Лева, Наш формат, Ранок, Видавничий дім “Освіта”.
Структура книжкового випуску в Україні залишається асиметричною, зі значною перевагою навчально-методичних видань. Очевидно, що їхні видавці фінансово успішні. Десятку таких видавців очолюють Клуб сімейного дозвілля, Ранок, ПЕТ Побутелектротехніка, Генеза, Стем Освіта, Оріон, Видавництво Старого Лева, Віват, ВД “Освіта”, Фоліо.
На відміну від видавців, підприємства книжкової торгівлі загалом не погіршили свої результати в 2022-2023 роках і демонструють позитивну динаміку щороку. Показники 2023 року вдвічі перевищують цифри за довоєнний 2021 рік. Тут потрібно зважати на здорожчання книжок. Топ-3 суб’єкти книжкової торгівлі: Книгарня “Є”, Книголенд, Буква.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Детальна аналітика фінансових результатів підприємств книжкової галузі 2021-2024 років доступна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1svY6VKzh48_HyTL95aDnFFd06Umd0pFH?usp=sharing