Дискутував з чекістами про вірші: у мережі опублікували документи зі справи Миколи Зерова

Дослідники оприлюднили електронні копії документів з архівно-кримінальної справи Миколи Зерова, якого розстріляли у 1937 році за сфабрикованим звинуваченням.

Як повідомляє istpravda.com.ua, колекцію з понад 70-ти документів публікує Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху. 

До збірки увійшли:

 • анкетаарештованого поета;
 • ордерпостановата протокол обшуку у помешканні Миколи Зерова;
 • протоколи допитів, очної ставки та свідчення літературознавця;
 • заяваМиколи Зерова в органи НКВД про свою роль в “націоналістичному

контрреволюційному русі на Україні”;

 • обліково-статистична карткана Миколу Зерова – в’язня Соловецької тюрми;
 • актвиконання вироку (розстрілу) тройки УНКВД щодо поета;
 • довідкавидана Софії Зеровій про перебування в місцях позбавлення волі її чоловіка;
 • довідкапро перегляд справи та реабілітацію митця, тощо.
 • У квітні 1935 року радянські спецслужби заарештували Миколу Зерова: його підозрювали  в “українському буржуазному націоналізмі” та “контрреволюційній діяльності”.
 • Радянське слідство використовувало мистецтво як речовий доказ у справах митців. Так, на одному з перших допитівМиколу Зерова змусили звітувати про вірші, які він читав у квартирі Максима Рильського. Зокрема, поету згадали прочитану у помешканні Рильського поезію Пантелеймона Куліша “До Кобзи”.
 • “Літературознавці” з НКВД намагалисятлумачити її, як таку, що оспівує політичних борців минулого. Прикметно, що у заяві, яка мала внести пояснення до протоколу допиту, Микола Зеров вступив у полеміку з чекістами: ідея вірша геть інша — письменник писав про потужність та силу слова.
 • Митець не визнавав свою провину протягом двох місяців після арешту. Однак вже у червні 1935 року Микола Зеров “зізнається” слідству: його контрреволюційна націоналістична робота полягала у “пропаганді неокласицизма, тобто вишуканої буржуазної літератури, що суперечить революційній дійсності”. Наступні допити Зерова приносили все більше фактів, які хотіло почути слідство.
 • Навіть із переведенням до Соловецької тюрми звинувачення проти митця не припиняються: у довідці, що була долучена до справи Зерова, керівництво в’язниці прозвітує — поет дискредитує вождів партії у розмовах з українськими в’язнями.
 • У 1937 році Особлива тройка по Ленінградській області вирішиларозстріляти поета. У листопаді 1937 року Миколу Зерова стратили в урочищі Сандармох разом з іншими українськими діячами.
 • Через 21 рік КҐБ видасть дружині розстріляного літератора фальшиву довідку, де буде зазначено, що її чоловік перебував у місцях позбавлення волі до 1941 року. Софії Зеровій повідомили, що Микола Зеров помервід паралічу серцево-судинної системи.
 • Колекцію документів підготовлено та опубліковано за підтримки Українського культурного фонду.
 • Довідка:Микола Зеров — український поет, літературознавець, перекладач, лідер  літературної групи “неокласиків”, викладач історико-філологічного факультету Київського університету (1923-1935). У 1935 році НКВД звинуватив літератора в українському буржуазному націоналізмі та контрреволюційній діяльності. У 1937 році Миколу Зерова розстріляли.
 • Електронний архів(avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже більше 25 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.
 • Український культурний фонд— державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

 

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.