До Львівского форуму видавців лишилося 100 днів: все, що відомо про майбутню подію

825
Менш як 100 днів лишилося до початку 26-го Книжкового ярмарку Lviv Book Forum, який пройде з 18 по 22 вересня.
Але вже зараз відомі — фокусна тема, особливості фінансування та деякі заходи цієї найбільшої літературної події у Східній Європі

Форум видавців — книжковий фестиваль, без якого важко уявити Львів. Започаткований 1994 року, цей літературний форум лише торік змінив свою назву на Lviv Book Forum.

Тож у середині вересня у столиці Галичини очікуються зустрічі з українськими та іноземними авторами, автограф-сесії, презентації, тематичні кластери та спецпроекти, тисячі книжок. Ці події зазвичай відбуваються у понад 35 локаціях середмістя Львова. Місто цими днями зустрічає десятки тисяч любителів літератури та понад 1000 видавництв і письменників. Нинішнього року, завдяки підтримці Українського культурного фонду, вхід на всі події Форуму буде безкоштовним.

книжный форум львов_4

Уже відома фокусна тема цьогорічного форуму — це “Відшукування причетного” — як пошук спільної мови, зв’язку між поколіннями та співпричетність до явищ у світі. До речі, на вибір цьогорічної фокусної теми надихнув один із віршів Грицька Чубая. До того ж у 2019-му — 70-річчя від дня народження поета.

— Найголовніша особливість цьогорічного Book Forum, яку ми можемо зараз відкрити, — це дискусійна програма, присвячена фокусній темі фестивалю “Відшукування причетного” — “Причетність”, — розповідає DT.UA програмна директорка Форуму Софія Челяк. — Ми вирішили порушити питання особистої відповідальності кожного за те, що відбувається у світі. Ми нагадаємо нашим відвідувачам та тим, хто за нами стежить, що немає ефемерної колективної відповідальності, а кожен із нас прямо чи опосередковано впливає на зміни в суспільстві, екологічні зміни, політичні трансформації.

книжный форум львов_3

Кураторками фокусної теми майбутнього Форуму є дві спеціалістки — літературна критикиня Ганна Улюра та менеджерка культурних проектів, керівниця Ukrainian Literary Center Поліна Городиська. І програма, яку вони готують, торкається різних аспектів літературного та суспільного життя: медіа, дитячої літератури, трансплантації чужого досвіду, постгуманізму, знецінення, уявних спільнот.

Також цьогоріч ми організовуємо спеціальні проекти, присвячені найпопулярнішим жанрам художньої літератури. А під кураторством Остапа Сливинського запускаємо проект сценічних читок перекладної драми.

— Пані Софіє, ще в травні Форум оголосив старт прийому заявок. Чи активно відбувається комунікація з літературною спільнотою України та Форумом?

— Прийом заявок ми розпочали наприкінці травня — і, відповідно, вже маємо багато запитів та пропозицій. Програма BookForum стала головним презентаційним майданчиком для українських видавців. Окрім того, щороку з близько 60 українськими та іноземними партнерами ми спільно організовуємо проекти в межах форуму. Близько 150 організацій щороку подають нам свої заходи в програму, — і ми насправді дуже цінуємо цю довіру до нас.

Прогама BookForum своєю структурую нагадує всім нам звичну систему обміну інформацією в соціальній мережі Facebook: тут неважко знайти пости на будь-яку тему, але кожен користувач може скласти свою програму, відповідно до вподобань і зацікавлень.

— Хто з представників влади переймається, опікується Форумом видавців-2019, з ким безпосередньо відбувається спілкування? 

— ГО “Форум видавців”, організатор BookForum довів різним владним стуктурам свою значущість і вплив на внутрішню та зовнішню культурну дипломатію України. Нашими партнерами можуть стати міністерства, органи виконавчої влади. Ми намагаємося бути відкритими до співпраці з представниками виконавчої та представницької влади, але, попри те, не ставати заангажованими в політичні процеси.

Найдовше наша співпраця триває з Львівською міською радою та Львівською обласною радою. Завдяки тому, що вони — співорганізатори Форуму, ми можемо організовувати наші заходи. Йдеться не лише про фінансову підтримку, а й про сприяння у проведенні заходів: надання дозволів тощо.

книжный форум львов_1

— Які особливі події плануються на Форумі видавців-2019?

— Ми залишаємо торішню структуру BookForum, — і наші події будуть поділені на тематичні кластери та спецпроекти, кураторами яких ми запросили бути найкращих умів наших поколінь.

Ми очікуємо на представлення двох пан-Європейських літературних проектів: Grand Tour від Німецької академії мови та поезії від авторів платформи Versopolis, що фінансується фондом Creative Europe.

Окрім того, цьогоріч ми чекаємо на приїзд представників міст літератур ЮНЕСКО.

— Розкажіть про фінансування BookForum-2019… 

— Нашим головним здобутком у 2010-му є отримання гранту від Українського культурного фонду. Ми дуже вдячні їм за професійність і увагу до нашого заходу.

книжный форум львов_6

Крім того, ми маємо підтримку від наших співорганізаторів — Українського інституту книги, Львівської обласної ради та Львівської міської ради.

— Чи є якісь зміни в локаціях Форуму-2019?

— Ми дуже поважаємо нашу співпрацю з постійними локаціями-партнерами, отож поки що змінювати місця проведення Форуму не плануємо. Тому більшість офіційних заходів відбуватимуться в театрах, університеті, Палаці мистецтв, Палаці Потоцьких, Науковій бібліотеці ім.Данила Галицького, Центрі митрополита Андрея Шептицького…

Катерина Константинова, Дзеркало тижня

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!