«Бросок мангуста». Що у Путіна з Кіплінгом?

18 лютого  багато експертів звернули увагу на  дати створення відеозвернень ватажків «ДНР» та «ЛНР» Пушиліна та Пасечніка. З’ясувалося, що вони записали свої заклики до евакуації ще 16 лютого, але видали їх за термінові та викликані «ескалацією», хоча 16 лютого ніякого загострення ще не сталося.

Окремо експерти знайшли назву папки, в якій зберігалося відео зі зверненням Леоніда Пасечніка – вона має назву «Кидок мангуста»  («Бросок мангуста»), а в ній відео зберігалося в папці під назвою «ЛІ». Ім’я та по батькові Пасечніка – Леонід Іванович.

Активіст Сергій Стерненко написав, що назва папки схожа на назву спецоперації, і що подібна назва вже використовувалася в минулому.

Як пише ms.detector.media, дійсно, операція «Мангуст» – це назва цілого комплексу заходів, які розробляло ЦРУ проти Куби в 60-ті роки минулого століття. Серед заходів були і дезінформаційні атаки, і пропаганда, і військові дії; розглядалася навіть можливість провокація на території США, теракт або напад на кубинських мігрантів, в яких обвинуватили б Кастро та його соратників, та таким чином пояснити початок вторгнення на острів  – але ЦРУ відкинула ці варіанти.

Назва «Бросок мангуста» одразу стала мемом; російська Вікіпедія навіть створила сторінку з такою назвою, але зараз з неї переадресовує користувача на сторінку «Російсько-українська криза 2021 року». Зараз існує три телеграм-канали з такою назвою, один з них був сворений ще 17 січня 2022 року. 

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

При цьому російські телеграм-канали пояснюють назву спецоперації (якщо вона дійсно така) не відсилкою до Куби та ЦРУ, а любов’ю Путіна до  збірки оповідань Редьярда Кіплінга «Книга Джунглів».

Ще в квітні 2021 року Путні, виступаючи перед Федеральним зібранням, використовував задля опису сучасної політики персонажів казки Кіплінга «Мауглі» (деякі російські ЗМІ пишуть, що йдеться саме про героїв радянського мультфільма). США в уяві Путіна – це Шерхан, їхні партнери – «всілякі Табакі, що підвивають», аби продемонструвати відданість «суверену». Під час тієї ж промови президент Росії назвав Кіплінга великим письменником.

Політичні метафори з використанням персонажів Кіплінга з’явилися в промовах Путіна давно. Щонайменше з 2011 року, коли він під час прямої лінії з росіянами  назвав опозиційних політиків та їхніх прибічників «бадерлогами». Себе, очевидно, він вважав пітоном Каа з тієї ж казки. Тоді він сказав, що любить Кіплінга з дитинства. Ще раніше, в 2007 році, говорячи про  політиків, які зустрічаються з представниками західних посольств, Путін використав вираз «шакалити», тобто чекати залишків їжі від  трапези більш загрозливих хижаків. І цей вираз, як вважали  російські політичні аналітики, так само взятий Путіним з «Книги Джунглів» Кіплінга.

Окрім найбільш відомих оповідань про Мауглі , та самі збірка містить казку про Рікі-Таікі-Таві –  хороброго мангуста, який спас родину людей від нападу двох кобр. Серед інших персонажів оповідання були Наг і Нагайна (кобри), а також щур Чучундра (на фото). Радянський мультфільм  за цим оповіданням був знятий у 1965 році, коли Путіну було 13 років.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.