Бюджет-2020: видатки на культуру скорочено майже вдвічі порівняно з минулим роком

13 квітня Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила зміни до закону «Про державний бюджет на 2020 рік».

За ухвалення доопрацьованого бюджетним комітетом Ради законопроекту № 3279-д в першому читанні за основу проголосували 252 народних депутати. За закон у цілому «з необхідними техніко-юридичними правками» – 249 народних депутатів. Закон ухвалено переважно голосами фракції «Слуга народу» і групи «Довіра».

 

Зміни до бюджету передбачають, серед іншого, скорочення видатків за бюджетними програмами Міністерства культури та інформаційної політики і підпорядкованих йому Державного агентства з питань кіно та Державного комітету телебачення і радіомовлення, зокрема:

фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії України – передбачено 1,5 млрд грн, скорочено на 178 млн грн. Це ті самі зміни, що й першому варіанті поданого урядом законопроєкту;

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів – передбачено 400 млн грн, скорочено на 296 млн грн. Під час доопрацювання бюджету для УКФ залишили більше коштів, адже перший варіант змін пропонував залишити УКФ лише 250 млн грн.

державна підтримка кінематографії – передбачено 455 млн грн, скорочено на 303 млн грн. Це ті самі зміни, що й першому варіанті поданого урядом законопроєкту;

гранти Президента України молодим діячам мистецтва для створення і реалізації творчих проектів в сфері кінематографії та премії за видатні досягнення у галузі кінематографії – передбачено 200 тис. грн, скорочено на 3,9 млн грн. Це ті самі зміни, що й першому варіанті поданого урядом законопроєкту. Пропозиція Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики зберегти гранти в повному обсязі – не пройшла;

виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування – передбачено 0, скорочено на 50 млн грн. Це ті самі зміни, що й першому варіанті поданого урядом законопроекту. Пропозиція Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики зберегти ці кошти для виконання зобов’язань Мінкульту за пітчингом 2018 року – не пройшла;

забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримка книговидавничої справи та популяризація української літератури у світі – передбачено 100 млн грн, скорочено на 51 млн грн. Під час доопрацювання бюджету для Інституту книги залишили більше коштів, адже перший варіант змін пропонував залишити УКФ лише 50 млн грн.

Загалом видатки Міністерства культури та інформаційної політики України скорчуються на 7,2 млрд грн, порівняно з видатками Міністерства культури, молоді та спорту. У новому держбюджеті на видатки Мінкульту закладено майже 8,2 млрд грн (проти 15,4 млрд грн у попередньому варіанті бюджету). Частина видатків Мінкульту перейшла до новоствореного Міністерства молоді та спорту України – на його видатки в новому бюджеті на цей рік закладено 2,2 млрд грн.

Водночас закон ухвалено з нормою про незастосування у 2020 році положень Закону України «Про публічні закупівлі» при використанні коштів державного бюджету на надання державної підтримки телеканалу ATR (ТОВ «Телевізійна компанія “Атлант-СВ”»). Нагадаємо, що державні відомства у 2020 році погодили державну підтримку каналу ATR лише за умови проходження тендерних процедур, але канал не готовий був їх проходити.

Нагадаємо, 25 березня стало відомо, що Міністерство фінансів України готує секвестр державного бюджету (скорочення видатків) і планує скоротити фінансування культури та кіно.

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики закликав Мінфін утриматися від ухвалення відповідного рішення до проведення консультацій. Представники креативних індустрій також закликали уряд і президента не допустити скорочення бюджету на розвиток сфери культури.

Національна суспільна телерадіокомпанія України заявила, що зменшення фінансування може призвести до зупинки її роботи, а Україна може залишитися без Суспільного мовника.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак запевнив, що президент Володимир Зеленський проти скорочення видатків на культурну сферу і додаткові кошти шукають.

У неділю, 29 березня, члени Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко та Євгенія Кравчук інформували про перегляд змін до державного бюджету.

30 березня Верховна Рада на позачерговому засіданні не підтримала та відправила на доопрацювання до бюджетного комітету Ради проєкт урядових змін до закону «Про державний бюджет на 2020 рік» № 3279. Цей законопроєкт передбачав, серед іншого, 1,5 млрд грн на Суспільне, 250 млн грн на УКФ, 455 млн грн на держпідтримку кіно, 200 тис. грн на гранти президента для кінодіячів, 0 грн на «патріотичне кіно», 50 млн грн на Український інститут книги.

3 квітня стало відомо, що Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики затвердив пропозиції Мінкульту щодо менш радикального скорочення видатків на культуру та передав їх до бюджетного комітету Ради. Комітет пропонував, зокрема, залишити 450 млн грн для УКФ, 50 млн грн для «патріотичного кіно», 110 млн грн для Українського інституту книги, збільшити на 3,9 млн грн президентські гранти кінодіячам.

detector.media