«Аристократ, політик, філософ і письменник». 280 років з дня народження маркіза де Сада

487

2 червня – 280 років від дня народження маркіза де Сада. Легендарної історичної особистості. В тому сенсі, що навколо його імені набагато більше легенд, ніж правди.

“Прославився” де Сад не з власної волі. Термін “садизм” запровадив в ужиток сексолог і психіатр фон Ебінг багато років потому. Ґрунтуючись на літературних творах де Сада, а не на фактах з реального життя маркіза, як багато хто думає.

Воно, його реальне життя, взагалі вивчене мало. Для початку: немає жодних достовірних відомостей про те, що маркіз де Сад був… маркізом! Графом, так, був. По-друге, а ім’я у “маркіза” було? Було – його звали Донасьєн.

По-третє, він не був маніяком-вбивцею, нікого не ґвалтував і не вбивав, а втілював свої витончені фантазії в літературі – не більше того. У в’язниці, так, сидів часто і довго. І навіть двічі був засуджений до страти. Уперше за ​​те, що пригостив запрошених на “вечірку” в своєму замку дам збудливими засобами (суд визнав це спробою отруєння) і схиляв до содомії, анального сексу (тоді тяжкий злочин), у чому, йому, до речі, було відмовлено. Удруге – як контрреволюціонер, який наважився критикувати “політику партії”. До речі, громадянин де Сад (уже без титулу) спочатку брав активну участь у Великій французькій революції, доки не потрапив у немилість до своїх же соратників.

Щодо звинувачень у порнографії (за цією статтею де Сад потрапив за ґрати вже на схилі років – такими вважали його твори сучасники), то в творах сучасних класиків, таких, як Стівен Кінг або Чак Паланік, є сюжети і сцени жорсткіші, ніж у де Сада.

Загалом, особистістю Донасьєн де Сад був неоднозначною. “Вікіпедія” взагалі називає його “аристократом, політиком, філософом і письменником”. Але в історію він увійшов як один з “батьків” садомазохізму (сексуальне задоволення від заподіяння/отримання болю і(або) принижень іншій людині або собі). Те саме, що зараз називають БДСМ-культурою. А терміни з неї вживаються в повсякденному житті і вважаються цілком цензурними.

iod.media

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!