26 червня 1997 року тиражем 500 екземплярів вийшла у світ перша книга про Гаррі Поттера

До цього її рукопис відкинули 12 видавництв, а Джоан Роулінг була одинокою матір’ю, яка жила на державну дотацію.

Доля першої книги поттеріани, так само як і історія про те. в яких обставинах вона створювалася і видавалася – наочне свідчення тому, що успішна письменницька біографія зовсім не відповідає звичайним уявленням про успішне життя.

До моменту, коли вона закінчила “Гаррі Поттера і філософський камінь”, Роулінг, за її власним зізнанням, вважала себе найбільшою у світі невдахою – вона з маленькою дитиною на руках втекла з Португалії, де зазнавала домашнього насильства від рук чоловіка, до родичів у Шотландію, де продовжувала його боятися (і він таки приїхав, внаслідок чого отримав судову заборону наближатися до Роулінга та дочки), жила на посібник і продовжувала писати свій перший роман. Писала вона в основному в кафе, яке належало її зятю, бо її маленька донька найкраще засинала під час прогулянки до нього.

Хтось міг би назвати це “письменницьким подвигом”, але сама Роулінг була більш реалістичною, згадуючи: “Я стала спрямовувати всю свою енергію на завершення єдиної роботи, яка щось означала для мене. Якби я справді досягла успіху в чомусь ще, я б ніколи не змогла знайти рішучість досягти успіху в тому, що було справді моїм.Я звільнилася, тому що мій найбільший страх реалізувався і я все ще була жива, у мене все ще була дочка, яку я любила, у мене була стара друкарська машинка і велика ідея. І так кам’яне дно стало міцним фундаментом, на якому я перебудувала своє життя”.

Але це було лише початком – лише письменники та драматурги-початківці думають, що найважче – написати книгу, сценарій чи п’єсу. Найважче – “пробити їх” до друку або до постановки. Роулінг тут пощастило в тому сенсі, що в авторку-початківку повірила фулхемська фірма літературних агентів Christopher Little Literary Agents, яка погодилася представляти її під час пошуків видавця.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

За спогадами Роулінг, рукопис відкинули редактори 12 видавництв, причому деякі з них надсилали листи, в яких не просто відмовляли в публікації, а й знущалися з рукопису та її письменницьких амбіцій. І тільки в 1997-му році цю книгу надрукувало тиражем всього 500 примірників у твердій обкладинці, з яких 300 пішли до бібліотек, невелике видавництво Bloomsbury Publishing, причому по чистому випадку – рукопис потрапив до рук дочки виконавчого директора видавництва і сподобався їй. Та й “сподобалося” не найточніше слово – восьмирічна дівчинка просто забажала дізнатися, що буде з героями цієї історії далі.

Нині рідкісні екземпляри цієї книги, які ще залишилися “на руках”, продаються на аукціонах за десятки тисяч доларів – наприклад, на торгах аукціонного будинку Bonhams у 2019-му році – за $91 тис. Втім, для Роулінг це вже “копійки”. Ще 2004-го року вона стала першим в історії письменником (не тільки письменницей), який заробив мільярд доларів, а надалі експертна оцінка суми її статку коливалася від $900 млн. до $2,2 млрд. за рахунок продажу авторських прав на екранізацію поттеріани, її театральних постановок та прибутків від тематичних розважальних парків.

lenta.ua

Фото: перше видання книги “Гаррі Поттер та філософський камінь” Вікіпедія