Врятоване від російських окупантів трьохсотрічне Євангеліє вирушило на реставрацію

Головний експонат Ізюмського краєзнавчого музею — пам’ятка українського бароко, трьохсотрічне Євангеліє, врятоване від російських окупантів, — вирушив на реставрацію. До рук путінських загарбників фоліант не потрапив. Однак сама будівля музею сильно постраждала від атак військових РФ. Там зруйнована покрівля, немає опалення та вікон. Тож унікальну книгу вивезли з міста та віддали реставраторам, які намагаються врятувати кожну сторінку й вберегти українську спадщину від забуття, повідомляє FREEДОМ.

“Ми зараз перебуваємо на другому поверсі, у виставкових залах. Тут була повна експозиція в кожній залі, їх усього в нас 6. І саме в цьому залі стояла вітрина, ви можете бачити її ззаду, в якій знаходилося напрестольне Євангеліє 1707 року”, — розповіла директорка Ізюмського краєзнавчого музею Галина Іванова.

Євангеліє, якому вже 316 років, Ізюм отримав у дар від гетьмана Івана Мазепи. Це книга формату фоліант, оклад зроблений зі срібла та позолоти.

Євангеліє пережило вже не одну війну, розповідають співробітники музею. Під час Другої світової видання сховали від нацистів, а 2022 року, коли до Ізюма увійшла російська регулярна армія й місто було окуповане, цінний експонат також довелося рятувати

“Так, його вдалося врятувати, ще до обстрілів його сховали, й потім уже як могли зберігали. Вивезти його не було можливості, тому що тут були блокпости скрізь й просто всіх обшукували”, — сказала наукова співробітниця Ізюмського краєзнавчого музею Ірина Єрмоленко.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Після деокупації будівля Ізюмського краєзнавчого музею — без світла, опалення та з розбитою обстрілами покрівлею — виявилася непридатною для цінної пам’ятки. Тому було ухвалено рішення перевезти Євангеліє в більш сприятливі умови та провести термінові реставраційні роботи, щоб зупинити руйнування книги.

“Ну, стан ви бачили… Дуже зруйновані сторінки, великі пошкодження — плями, пліснява, патьоки, загалом стан такий, папір коричневого кольору такого, десь він охристий, десь плями воску, загалом, за такий термін перетворились на якісь земельні налипи”, — зазначила реставраторка вищої категорії графіки та документальних пам’яток Наталя Чорна.

На консервацію книги йде багато часу. Реставраторка з 35-річним стажем Наталя Чорна каже, видання має 300 сторінок, над кожною доводиться працювати від кількох днів до тижня, залежно від стану паперу.

“Виконано 40 сторінок. Чому так довго? Тому що реставрація — процес дуже тривалий. І з одного боку, здавалося б, що це ті ж самі сторінки, але в процесі реставрації навіть за певною методикою — все одно з’являються в процесі певні відхилення — десь більш пухке, десь втрат більше в папері, десь розпливається текст”, — сказала Чорна.

Кожну сторінку Євангелія спочатку витримують під залізним пресом, далі переміщують до картонного преса, де вона має вирівнятися і відлежатися. Далі реставратори прибирають усі плями та забруднення.

“Ось тут ось є ще сліди насіння або якихось залишків, після того, як у землі лежало — тобто воно повторюється на багатьох сторінках в одному й тому самому місці, ось такі трохи більші, трохи менші фрагменти. Тут досить сильні пилові забруднення. Усе поступово, акуратно зчищається”, — зазначила художниця-реставраторка графіки та документальних пам’яток Ірина Поздняк.

За оцінками реставраторів, над відновленням пам’ятки українського бароко доведеться працювати щонайменше півтора року. Але це варте того: доля Євангелія з Ізюма дуже трагічна, тому його необхідно зберегти та повернути назад до музею:

“Я не сумніваюся, що в нас усе буде добре і що ми переможемо, і після нашої перемоги, я думаю, що Євангеліє повернеться до музею, і буде цінним експонатом для музейних працівників, для людей наших, які побачать, ну, можливо, будуть розповідати його історію. Такий довгий шлях, такий складний шлях, така життєва в нього ситуація”, — сказала Чорна.

Через російську агресію в Україні наразі постраждало понад 800 пам’яток культурної спадщини. Як повідомило Міністерство культури та інформаційної політики України, найбільше культурних об’єктів російські окупанти зруйнували або знищили в Харківській області.

uatv.ua