Відкрили гробницю Тутанхамона та померли один за одним: 99 років одному з найбільших археологічних відкриттів

16 лютого минуло 99 років від дня, коли було відкрито гробницю єгипетського фараона Тутанхамона. Ця подія увійшла в історію як найбільше археологічне відкриття, яке здійснили археолог-єгиптолог Говард Картер та археолог-аматор лорд Джордж Карнарвон.

Через півтора місяця після розтину гробниці лорд Карнарвон помер у віці 56 років. А в наступні десять років відійшли в інший світ ще 12 учасників експедиції або тих, хто тісно з ними спілкувався. Що відомо про “прокляття Тутанхамона” і про самого фараона, розповідає OBOZREVATEL.

Ким був Тутанхамон

Тутанхамон став фараоном у віці 9 років. Він був одружений з Анхесенамон, яка народила йому двох мертвонароджених доньок. Відомо, що в роки свого правління Тутанхамон займався реставрацією споруд та храмів і будував нові.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Він помер у віці 18 років, ймовірно, через відкритий перелом ноги. Крім того, фараон був заражений паразитом, що викликає малярію, страждав від хвороб кісток і клишоногості. Він був дуже слабкий і не міг ходити без тростини.

Підготовленої гродниці для Тутанхамона не виявилося, і його поховали в скромному підвалі під хижками робітників, які будували неподалік гробницю для Рамзеса VI. Тож гробницю Тутанхамана довго не могли знайти. Вона збереглася в досить хорошому стані й не була розграбована.

Відкриття гробниці було важливим для науки, оскільки завдяки їй став зрозумілим обряд поховання, масштаби культу фараона та рівень художнього ремесла в Стародавньому Єгипті. У гробниці дослідники знайшли 143 предмети, що прикрашали три труни мумії Тутанхамона. Поруч з ним були поховані його мертві діти. Також було виявлено одяг, трон, статуетки з золота, ритуальні судини, зброю.

“Прокляття” Тутанхамона

Через півтора місяця після відкриття гробниці Тутанхамона, 5 квітня 1923 року, 56-річний лорд Джордж Карнарвон помер від пневмонії в готелі Каїра.

У наступні десять років відійшли в інший світ ще 12 учасників експедиції або тих, хто з ними тісно спілкувався. Так з’явилися чутки про “прокляття” Тутанхамона.

Тим, хто вірив у прокляття, здавалося підозрілим, що в день смерті лорда Карнарвона в Каїрі відключилася електрика, а в Англії одночасно з ним помер його улюблений собака. Крім того, на стіні кімнати з саркофагом Тутанхамона було написано: “Смерть скоро спіткає того, хто наважиться порушити спокій мертвого правителя”.

Проте факти вказують на природні причини низки смертей. Так, Карнарвон не один рік страждав на важку астму. Ще трьом “жертвам прокляття” було добряче за 70.

Чотири людини загинули насильницькою смертю або скоїли самогубство, один помер від зараження крові після стоматологічної операції.

Говард Картер – головний порушник спокою мертвого Тутанхамона – прожив після експедиції ще 16 років, а дочка Карнарвона, яка увійшла до усипальниці однієї з перших, 57 років.

З іншими дослідниками, які знайшли за 200 років розкопок близько 800 мумій, та з десятками тисяч мандрівників, що відвідали гробницю Тутанхамона, також нічого не сталося.

Як повідомляв OBOZREVATEL, раніше в Єгипті було знайдено гігантські статуї діда Тутанхамона. Аменхотеп III правив країною близько 3,3 тисячі років тому.

news.obozrevatel.com

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.