У Швейцарії церква встановила аватар Ісуса на базі штучного інтелекту

Каплиця Святого Петра в Люцерні замінила священника на комп’ютер і кабелі у сповідальні.

У старовинній каплиці Святого Петра у швейцарському місті Люцерні провели експеримент – замість священника у сповідальні встановили комп’ютер зі штучним інтелектом. Цей проєкт, названий Deus in Machina, дає змогу відвідувачам поспілкуватися з віртуальним образом Ісуса, який відповідає на запитання в режимі реального часу 100 різними мовами.

Як повідомляє ms.detector.media, про це пише The Guardian.

Для реалізації проєкту команда теологів і дослідників навчила програму штучного інтелекту на основі богословських текстів. Образ Ісуса проєктується через решітку сповідальні, а відвідувачі можуть ставити йому питання. Важливо, що користувачів попереджають не розкривати особисту інформацію і розуміти, що це не традиційна сповідь.

«Це не сповідь і не її імітація. Ми просто хотіли зрозуміти, як люди реагуватимуть на таку ідею, про що вони говоритимуть із аватаром і чи буде це цікаво», — підкреслив теолог Марко Шмід, який керував експериментом.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

За два місяці експерименту понад 1 000 людей, серед них туристи з Китаю, В’єтнаму та мусульманських країн, скористалися можливістю поспілкуватися з віртуальним Ісусом. За даними опитувань, дві третини з 230 респондентів назвали досвід «духовним».

Однак думки розділилися. Одні були вражені, знайшовши відповіді натхненними, тоді як інші розкритикували відповіді як «банальні» або «схожі на календарні кліше».

«Іноді він був дуже переконливим і таким, що надихає. Але в інших випадках відповіді виглядали поверхневими», — зазначив Шмід.

Експеримент також зіштовхнувся з критикою з боку представників церкви. Католики виступили проти використання сповідальні для таких цілей, а протестанти висловили незадоволення через застосування релігійного образу у вигляді аватара.

Шмід зазначив, що найризикованішою частиною проєкту було довіритися ШI, сподіваючись, що він не видасть некоректних або суперечливих із церковними вченнями відповідей. Щоб зменшити ризики, до запуску провели тестування із залученням 30 людей, а під час експерименту поруч завжди була підтримка для користувачів.

«Ми ніколи не помічали, щоб він говорив щось дивне, але повної гарантії ми дати не могли», — підкреслив теолог.

Хоча експеримент завершився, Шмід вважає, що ідея має потенціал, наприклад, у вигляді багатомовного духовного гіда, який відповідав би на релігійні питання. Водночас він не рекомендує встановлювати такий аватар на постійній основі через надмірну відповідальність.

«Я думаю, що люди хочуть розмовляти з Ісусом. Їм потрібні відповіді, слова, які можна почути. Це показує, що існує спрага виходити за межі Біблії та традиційних ритуалів», — пояснив Шмід.

Нагадаємо, чатбот Gemini почав спілкуватися українською мовою.

Фото: The Guardian.