На аукціоні в Лондоні продано найдавніший відомий християнський манускрипт, який датується III століттям, за суму, що перевищує $3 мільйони.
Про це пише slovoproslovo.info з посиланням на 2.cbn.com.
Кодекс Кросбі-Шойена, який вважається найдавнішою християнською літургійною книгою та містить найдавніші повні тексти послання 1 Петра та книги Йони, було продано в аукціонному домі Christie’s за £3,065,000 або $3,9 мільйона 11 червня.
Згідно з вебсайтом аукціонного дому, Кодекс Кросбі-Шойена є частиною Бодмерських папірусів, набору текстів, виявлених у 1947 році, які включали біблійні тексти, християнські писання та деякі нехристиянські літературні тексти. Його також називають “Дішнські папери” через місце їх відкриття у Дішні, Єгипет.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
“Це відкриття кардинально змінило розуміння історії ранніх християнських письмових джерел, оскільки воно перевершує ‘якістю підготовки, довжиною текстів та їхнім текстуальним значенням’ усі попередні знахідки біблійних папірусів,” зазначено у заяві Christie’s.
Тексти згодом були придбані доктором Мартіном Шойеном Бодмером у 1980-х роках.
Манускрипт написаний сахідичною коптською мовою, діалектом давньоєгипетської мови, і містить п’ять текстів, включаючи повну першу версію Першого послання Петра та Книгу Йони, які були виявлені вперше. Експерти вважають, що книги були написані на давніх папірусах між 250 та 350 роками нашої ери.
Вчені Альберт Пітерсма і Сьюзан Комсток повідомили PBS, що Кодекс, ймовірно, використовувався як пасхальний лекціонарій, або збірка читань під час християнської служби.
“Найдавніші ченці у Верхньому Єгипті у найдавнішому християнському монастирі використовували саме цю книгу для святкування найдавніших Великодніх святкувань, всього лише кілька сотень років після Христа і лише за сто з лишком років після написання останнього Євангелія,” сказав Євгеніо Донадоні, старший спеціаліст Christie’s з книг та рукописів, BBC.
Донадоні додав, що книги мають “монументальне значення як свідчення найраннішого поширення християнства по всьому Середземномор’ю”.