Чому стародавній “Радомисл” Йордан пояснив назвою “Ойум”

В ‘Гетиці’ Йордана, яка завершується у нього подіями 550-551 років, записані події приходу готів під проводом Філімера (“Добрині”) в Україну: “Допоки він шукав найбільш придатні для проживання і розташування місця, він прийшов в землі Скіфії, які називаються на їхній мові Ойум (Oium)”. Вжитий займенник “які” дає нам вказівку: назва “Ойум” стосується цілком певної частини Скіфії, – “земель, які…”, а надалі називаються землі “спалів” (“бродників”) і “крайня частина Скіфії, яка сусідить з Понтійським морем”. Отже, потрібно розуміти, що назва “Ойум” стосується земель на південь від ріки Прип’ять, що супроти місцевості “Барановичі” оскільки “там і до нині чути мекання худоби”.

Отже, маємо розуміти, що Йордан (або монах-редактор) пояснив українську назву місцевості  на основі грецького слова “οїω” як  “Ойум” а вже сучасним історикам і філологам не становитиме труднощів перекласти погречену назву “Ойум” зворотно на українську мову.

Для перекладу скористаємося значеннями інфінітивних форм “οїω” – “οїομαι” і “οїμαι” (думати, вважати, передбачати, передчувати, або, ”мати судження”) і знаходимо старовину українську назву “Суджа” (в Курській області на межі з Україною), синонімом якої слугує назва “Радомисл” (Радомишль), що на Житомирщині.  Назва “Суджа” прив’язана і вказує на старовину назву ріки Прип’ять – “Судь”, про що нагадують назва її притоки “Судова Вишня” (біля витоків сучасної ріки Прип’ять-Судь) і топонім “Посудово” (біля гирла ріки Прип’ять-Судь). “Суворо судяча” – богиня молитви і моралі, ім’я якої у Геродота “Аргімпаса” – “суворо наглядаюча”. Сучасна назва ріки Прип’ять ( “п’ятити очі” – “суворо дивитися”, або “наглядати”), має значення “Настійно наглядаюча”. Назви допливів ріки Прип’яті – Вижва (вижу), Стир (німецьке “stier”), Рача (рачити) і Гуйва (латинь “hui”) – “настійно наглядаючі”. Назва населення “Радомисла” – “радимичі”. З приходом готів невелика частина радимичів мігрувала на східні землі, а там з роками стара назва “Суджа” перетворилась на “Суждаль” (нині – Суздаль).

Повертаючи Україні прадавню історію, історики і філологи, тим самим, дають в розпорядження журналістів, політиків, юристів потужний арсенал знань для знешкодження ворожих інсинуацій, брехні і ворожих амбіцій що до історії і географії України від далекого минулого до сучасності.

Оксентій Онопенко

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Відень, Австрія.