З короткочасним візитом в Україну…

 

Професор Грабович:

«Як Шевченко став Шевченком»

 
На запрошення кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості до Інституту філології завітав професор Гарвардського університету Григорій Грабович. 28 березня літературознавець прочитав студентам лекцію «Як Шевченко став Шевченком».
Григорій Грабович почав розмову з різновидів національного героя, щоби обговорити, як Шевченко став пророком, месією, поетом національного масштабу. «Сакральний момент іконічності відсуває вбік момент пізнавання. Національний поет-пророк створений моментами рецепцій, а не є народженим», – сказав науковець.
Процес іконізації Шевченка недосліджений, тож літературознавці, за словами Григорія Грабовича, є детективами. Учений підкреслив, що є багато невивчених аспектів життя і діяльності Шевченка. Це стосується зокрема багатьох моментів його дитинства і юності. Варто зауважити, що після повернення із заслання Шевченка українські критики вже іменують пророком.
Учений назвав етапи сакралізації образу Шевченка. Цікаві формальні явища його постаті. «Він переходить від писемного до усного ладу, міняючи настанови, – дуже сильний експериментальний компонент», – підкреслює професор. Звернення до національної пам’яті не менш важлива складова творчості поета.
«Шевченко впроваджує ще один архіважливий компонент – психологічне самовписування у свою поезію, що проявляється у ряді автобіографічної поезії». Такий наголос на психологічних станах, бачення себе і свого покликання, пророчість і апокаліптичність, за словами Григорія Грабовича, і зробила з Шевченка величну постать, яку знає весь світ.
Лекція засновника Наукового товариства імені Тараса Шевченка у США викликала шквал емоцій та оплесків. Зацікавлені студенти багато запитували у професора, дізнавалися думку щодо десакралізації образу.
З короткочасним візитом в Україну професор мав кілька зустрічей, відкритих лекцій.
 

Каріна Дорошенко,

прес-центр Інституту

філології

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

№7 (195) 7 квітня  2017