«…Бо дивна річ: людина кожна якоюсь мірою поет»

607

 
 
Цей вислів Максима Рильського став гаслом поетичного аматорського конкурсу його імені – Всеукраїнського поетичного вернісажу «Троянди й виноград», презентація якого відбулася в агенції УНІАН в Києві.
 
Поетичний аматорський марафон триватиме майже півроку – по вересень включно, після чого журі, у складі якого  Борис Олійник, Іван Драч, Микола Луків, Петро Засенко, Володимир Бутко, Станіслав Шевченко, Вікторія Колесник і Максим Рильський, визначать  до 12 лауреатів конкурсу, яких запросять в Київ на літературно-мистецький вечір урочистої церемонії вшанування, під час якої гості  читатимуть свої вірші, отримають дипломи та почесні відзнаки  – кришталеві троянди.
Це вже четвертий подібний конкурс імені Максима Рильського для  поетів-аматорів країни. Перші три відбувалися в 2006, 2008 та в 2012 роках. Як і в попередні роки, організаторами Вернісажу-2017 виступили родинний фонд Максима Рильського, Український фонд культури та Київський літературно-меморіальний музей М.Т. Рильського за підтримки корпорації «Еталон».
За висловом Бориса Олійника, «Троянди й виноград» – найбільший в Україні аматорський поетичний конкурс та найдемократичніший, оскільки виключає будь-які обмеження, аби жила в людині поетична іскра Божа. А на думку Івана Драча, вернісаж продовжує благородну справу Максима Рильського – надає  путівку в творче життя молоді, відкриває нові імена. Він запропонував доповнити умови конкурсу: включити в творчий доробок такий улюблений Максимом Тадейовичем жанр, як сонет, й позначити його в листі.    Микола  Луків  підкреслює високий художній рівень  творів попередніх конкурсів попри їхній аматорський статус. Разом з тим, відзначає він, це своєрідні оглядини  творчого стану поетичної громади суспільства, його  настроїв, думок, сподівань. Вернісаж надає можливість людині будь-якого віку  та роду занять  оприлюднити свою поетичну душу та серце.
В кожному з трьох попередніх вернісажів  брали участь від 200 до 250  адресатів, які надсилали загалом по кілька десятків тисяч віршів. Географія дописувачів – усі без винятку регіони країни, але найбільш активними виявилися Київ, Житомирська, Полтавська, Херсонська, Дніпропетровська та Хмельницька області. Наймолодшим учасникам виповнювалося  10-12 років, найстаршим – 70-80. А середній вік конкурсантів – 20 років. Жителі міст випереджали селян, але за фахом  перед веде учнівська молодь – школярі та студенти, за ними – освітяни – вчителі, викладачі, далі – журналісти. Хоча були й медики, бухгалтери, архітектори.
«Троянди й виноград» – це конкурс для найширших верств населення (від 10 років). Він ставить за мету відкрити дарування людини, яка, можливо, пише тільки для себе, – говорить М.Г.Риль­ський, голова родинного Фонду свого діда. – Поет завжди гостро відчуває ритми і болі життя, концентровано викладає їх сприйняття, а ми отримуємо духовний зріз життя суспільства, можливо емоційний, але не менш достовірний від рейтингів та опитувань».
За Положенням конкурсу, передбачено чотири номінації: патріотична лірика, філософська лірика, інтимна лірика, пейзажна лірика. Від кожного учасника чекають один або кілька віршів (бажано, один з них – сонет) у друкованому вигляді загальним обсягом до 150 рядків. Всі твори необхідно надсилати на адресу музею М.Рильського (03039, Київ-39, вул. Максима Рильського,7 з поміткою «Поетичний вернісаж»). Остання дата на поштовому штемпелі – 25 вересня. Учасники конкурсу мають визначити та назвати номінацію свого твору, а також надати основні дані про себе – ПІБ,  повна адреса, контакт. тел., вік, освіта, місце роботи, посада.
Надіслані твори не рецензуються та не повертаються.
 

№8 (196) 21 квітня 2017