Мирослава Ганюшкіна: РоздІловІ з’явилися швидше як ідея, як натяк

180

 
29 лютого в місті Бердянську старував проект«роздІловІ». Митці – Сергій Жадан, Ольга Михайлюк, Олексій Ворсоба і Влад Креймер вирушили на схід України, де перебуватимуть у турі з виступами в різних містах до 9 березня – тоді вони повернуться до Києва і виступлять перед столичними глядачами. Про це повідомляє Радіо Свобода
Проект поєднує поезію, музику та відео – виконувані наживо, вони щоразу по-новому створюють «простір між літерами та рядками, протяг, який з’являється між розділовими знаками, примушуючи текст повертатися до світла й виходити з темряви» – цитує письменника Сергія Жадана сайт агенції «АртПоле», яка організувала проект. Директор агенції –Мирослава Ганюшкіна розповіла Радіо Свобода, як виник цей проект.
– Ідея проекту «роздІловІ» виникла в 2012 році – тоді Сергій Жадан брав участь в одному проекті нашої агенції «АртПоле», який ми проводили в Одесі. І, власне, тоді готувалася вже до виходу його збірка «Вогнепальні й ножові». Режисер нашої агенції Ольга Михайлюк, коли прочитала ці тексти, в неї з’явилася ідея якось їх оформити в літературно-музичний перформанс. Можливо, тоді ще про форму складно було говорити, тому що «роздІловІ» з’явилися швидше як ідея, як натяк. Оля поділилася нею з Сергієм, Сергій погодився, щоб у його поезії постав такий проект, і свого часу Оля вирішила долучити до цього проекту й музикантів. Восени, через півроку, виходить, що після того, як взагалі ця ідея з’явилася, відбулася перша зустріч поета і композитора. І, власне, Оля тоді обирала тексти, звичайно ж, за суспільною згодою.
Далі проект багато змінювався, тому що до нього, крім музичної, такої шумової складової і поетичної, яка була в основі, долучилася ще візуальна складова. Працювало багато різних відео-художників. Взагалі цей проект дуже живий – і обставини, і люди, які зустрічаються по дорозі, часто на нього впливають. І от в тому складі, в якому він зараз, він створився в 2014 році в садибі Мсциховського під Алчевськом. Тоді вже там починалися всім нам відомі події, але нам це не завадило провести репетиції, власне, провести прем’єрні покази оновленого проекту.
Склад учасників проекту – він такий різнобарвний, серед них – Сергій Жадан, дуже відомий письменник. А хто інші, звідки вони?
– Склад учасників проекту досить цікавий. До нього входять митці з різних країн. Оля і Сергій – вони з України (Сергій із Харкова, Оля з Києва). Олексій Ворсоба, композитор і музикант, з Мінська, з Білорусі. Влад Креймер – він житель Донецька, який останнім часом живе в Москві (він виїхав до Москви, коли розпочалися складні події на сході). Тобто ще такий момент дуже цікавий, тому що в цих регіонах люди можуть поспілкуватися з людьми, які розуміють оцю складну ситуацію відсутності можливості поговорити, поспілкуватися і скласти безпосереднє враження людини одна про одну, а не через, скажімо, телевізор. Тобто нам дуже важливо, що цей тур ще супроводжують різні паралельні події. Як зустрічі зі студентами, там, чи прес-конференції.
– Як ставляться до цього проекту самі жителі сходу України?
– Ми насправді сьогодні влаштовуємо лише перший показ. От, власне, щойно закінчилась зустріч учасників проекту зі студентами Бердянського педагогічного університету. Я можу сказати, що аудиторія була переповнена. І це ще був не показ, це була тільки попередня зустріч. Сподіваємося, що і на показах ми теж будемо мати повні зали. А далі будемо бачити, як складаються обставини. Поки що ми спілкувалися з організаторами у містах і ми багато з ким з ними знайомі по своїх попередніх проектах, з їхнього боку ми бачимо певне натхнення, ентузіазм. Тобто те, що вони запросили ці проекти, очевидно, вони розуміють, що ці проекти будуть актуальні. Я маю на увазі зараз серед інших наш проект – «роздІловІ». Ми сподіваємося, що все буде добре.
 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!