Віктор Небоженко. 9 травня – сумне міжнародне свято

499

Президент України Зеленський рвався до Москви на святкування 75- річчя Дня Перемоги – подивитися в очі Путіну, пожартувати, поговорити по душам і заодно підняти рейтинг, який похитнувся, серед жителів Південного Сходу України. Але Єрмак, його місцевий «дипломатичний геній», відрадив президента: рано їхати Москву, ще не час. Він вміло лякає Зеленського: Москва не Оман – всяке може трапиться. Наприклад, користуючись нагодою, Кремль може змусити президента Зеленського підписати «Московську угоду» по Донбасу замість «Мінського», що тоді робити Києву?

Президент США Трамп, дізнавшись, що президент України Зеленський не їде на парад 9 травня до Москви, теж відмовився від запрошення Путіна. Це різко зменшує міжнародну вагу святкування 75-річчя Дня перемоги, де, за задумом Кремля, повинні були бути присутніми всі лідери країн антигітлерівської коаліції і переможеної Німеччини. А в епіцентрі цієї події – герой свята Дня Перемоги – президент Росії Путін.

Тепер у важкому дипломатичному становищі опинилася канцлер Німеччини Меркель, у якої  75-річчя Дня Перемоги в Москві – це останнє велике міжнародне свято за участю країни, яка програла Другу світову війну, але виграли післявоєнний світ в Європі і стала найсильнішою державою Євросоюзу. Скільки років Меркель і Путін з 2007 року успішно інтригували в Європі! В результаті Путін, використовуючи надії і пасивність Меркель, анексував Крим і Донбас, а «Кенігсберг — 1000-річна гордість німецької слави та історії», так і не дістався Німеччини. «Кинув» підступний Путін наївну Меркель, але проблема Кенігсберга – Калінінграда залишилася майбутнім поколінням політиків.

Важкі геополітичні розклади залишаються в Європі після багаторічної співпраці Меркель і Путіна. Зрештою, Євросоюз опинився без Великої Британії та України. Ще довго наступному поколінню політиків і дипломатів Європи доведеться розбиратися в цьому геополітичному хаосі.

У списку гостей на 9 травня до Москви залишився президент Франції Макрон, якому нема чого втрачати. Він готовий на все, аби тільки не відновилися на травень 2020 року запеклі вуличні бої в Парижі або ісламські терористи не кидали бомби. Але Путін такий каламутний політик. У нього дивне почуття гумору чи заздрості. Він легко може поєднати заворушення в Парижі і порядок 9 травня в Москві, адже «російська душа –темний ліс». Особливо для європейців, які погано знають історію Росії.

glavcom.ua

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!