Віктор Гриценко. «Уроки історії – не для всіх»

“Українська літературна газета”, ч. 4 (360), квітень 2024

 

Після Першої світової людство жило надією, що це остання війна таких масштабів. Але на політичному видноколі появився нагороджений якимось там хрестом її активний учасник і вільний художник, що потерпав душею за приниження у тій війні Німеччини. Болючий слід, який залишив в історії Адольф Гітлер, ніколи не щезне. Тим більше дивно, що і сьогодні фюрер знаходить чимале число шанувальників – неонацистів у Європі і  скінхедів з переконаннями нацистів у Росії. В кінці минулого століття всього через 8 років після розпаду СРСР,  в якому панувала думка, що саме він переможець фашизму,  московські скінхеди відзначили день народження Гітлера серією нападів на африканців, в’єтнамців, індійців та інших осіб неслов’янської національності, які зазнали жорстокого побиття. Напади на негрів, кавказців, представників монголоїдної раси стали фактами щоденного життя Москви, Петрограда та інших міст РФ. У березні ловили по всій країні таджиків, а в квітні візьмуться, очевидно, за українських заробітчан. До речі, найбільш чисельна і законспірована група російських скінхедів носить назву «Бригада 88». Цифри – зашифроване «Heil Hitler» (H – восьма літера латинської абетки!). Висловлюючи славні Гітлеру, росіяни водночас пройняті жалем, що він не винищив до ноги євреїв, а разом з ними – «кольорових» – негрів, азіатів і кавказців, хоча останніх, слід зауважити,  фюрер вважав чистокровними арійцями.

Як не дивно мислячим людям, сучасні вожді Московії ступають у сліди Гітлера, який свого часу казав, що змушений розпочати превентивну війну, бо Німеччина оточена ворогами. Саме так пояснює свою агресію і президент у «зорянім Кремлі». Як слушно зауважив письменник-емігрант Марк Алданов, наступальних воєн в історії ніколи не було: всі війни діляться на оборонні і «превентивні».

Крім тих, що переслідують «іновірців», серед московітів знаходяться люди, які вважають, що Гітлера нам показують у «викривленому дзеркалі». Мовляв, багато хто з числа істориків і публіцистів до цього часу показує нам «біснуватого фюрера», людину, як мінімум, психічно неврівноважену, а як максимум –  людину неповноцінну, неосвічену, але страждаючою манією величі. Для цих істориків Гітлер посередній полководець, поганий адміністратор, який нездатний критично оцінити дійсність. І московські мислителі закликають своїх читачів здивуватися, як Гітлер керував партією, яка на момент його перших кроків у політиці мала кілька десятків активних членів, а через 14 років змогла отримати більше голосів на вільних і демократичних виборах, щоб законним шляхом прийти до влади в Німеччині. А до цього – керований фюрером вермахт на вершині своїх успіхів завоював майже всю Європу і контролював територію від Піренеїв до Волги. І хтось сміє такого політичного діяча називати психопатом і неуком? У цьому запитанні відчувається щире захоплення діями Гітлера, бо й досі його вороги, на думку московських «правдолюбів», намагаючись принизити навіть після смерті, охоче повторюють байки із пропаганди воєнного часу про імпотенцію фюрера або різного роду статеві збочення. Навіть досить серйозні вчені, на думку московських захисників Гітлера, нерідко зводять його вчинки до різних комплексів сексуальної неповноцінності, а причину дій пояснюють тими чи іншими недугами.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

І знову заклик подивуватись, як довго жив з такими хворобами державний діяч і головнокомандувач армії. Тому московські поборники істини беруть на себе місію розвінчати ці міфи. Очевидно, на підсвідомому рівні за цими прагненнями дослідників життя Адольфа Гітлера приховане виправдання вчинків сучасного лідера РФ – прихід до влади через серію підривів житлових будинків у по всій  Росії, щоб згуртувати народ для нової війни в Чечні. А потім перетворення влади на диктатуру для досягнення мрії – повернення з небуття Радянського Союзу. Саме з такими планами 24 лютого 2022 року Московія на чолі зі своїм біснуватим вождем почала війну проти України. Як Гітлер свого часу, Путін зміг втягнути мільйони людей в авантюру світового масштабу і підкорити своїй волі як політиків, так і військових, змусивши розтягнути війну від «трьох днів» до безкінечності, не зважаючи ні на які моральні обмеження. Фанатична віра у велику місію російського народу призвела то того, що цей народ зробив усе, щоб наблизити одну з найбільших катастроф в історії Росії.

На мою думку, американський історик Уільям Шерер помилився, коли писав, що Адольф Гітлер – останній із великих авантюристів-загарбників, які діяли в дусі Александра Македонського, Юлія Цезаря і Наполеона, а Третій Рейх – остання із імперій, яка вирішила стати на шлях, який раніше пройшли Франція, Стародавній Рим і Македонія. На жаль, уроки історії – не для росіян та їхніх вождів, послідовників Гітлера…

 

Квітень 2024 року.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматіhttps://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

УЛГ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/litgazeta.com.ua

Підпишіться на УЛГ в Телеграмі: https://t.me/+_DOVrDSYR8s4MGMy

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.