Вадим Пепа. «Рік Олімпійських ігор»

“Українська літературна газета”, ч. 4 (360), квітень 2024

 

 

Стародавнім грекам у мудрості не відмовиш. Для чого ж вони заснували ще до нової ери в місті Олімпія так звані Олімпійські ігри? Мабуть же, для збереження людського роду. Та ще й провістили, що під час Олімпійських ігор повинен панувати мир. Ніхто не сміє воювати. Освятили елехерію – «олімпійське перемир’я». Змагалися в п’ятиборстві – стрибки, метання диска і списа, боротьба, кулачні бої. А чого варті перегони колісниць?

На лихо, владу і вплив у Греції завоювали римляни. Імператор Феодосій І, звичайно ж Великий, 393-го року проголосив, що всі язичницькі культи і відправи будуть ліквідовані. Його наступник Феодосій ІІ наказав знищити всі, без жодного винятку, язичницькі грецькі пам’ятники. Забезпечив панування на прийдешні віки християнства. Повернувся язик віддати наказ спалити античну скарбницю знань – знамениту Олександрійську бібліотеку.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Та хай там що, життєствердне Давньоантичне воскресло. 2024 рік усупереч непримиренним войовничим протистоянням відважується проголосити елехерію – «олімпійське перемир’я». Чи ж готове до цього людство?

Що в кремлівського претендента на довічне панування в голові, те в його поплічника мєдвєдєва – на язиці. «Ничтоже сумяшеся», одурманює ординський збір не святої Богородиці: «Після звільнення всіх територій малоросії від банд націоналістів, які проповідують придумане ними українство, Русь знову стане єдиною, могутньою і непереможною, як і тисячу років тому… Ми підемо в наступний похід для поновлення кордонів нашої батьківщини, які, як відомо, ніде не закінчуються… Буде радіація і завали. «Мір бєз россіі нам нє нужєн».

Як тут не згадати прозріння ще з до нової ери мудрих еллінів? Вірую тому, що абсурдне. Суголосне античному й послання крізь віки Вільяма Шекспіра: «Пекло  порожнє. Чорти вже тут!» Понад усе – застереження від Ісуса: «Вони сліпі, вожді сліпих, а якщо сліпий веде сліпого, обидва впадуть у яму».

Просвітити б безглузду маячню нестямних терористів. Санкт-Петербург – запозичення з німецької мови. Москва – з балтійської етимології – багниста місцина. Каспій – як указує давньогрецький автор сімнадцятикнижної «Географії» Страбон – від римлян. Челябінськ – з башкирського Челяб. Самара – індоіранське. Омськ – татарське. Перм – фінське.

В найменуванні річок  озивається найдавніше. Байкал – бурятське Байгал. Лена – евенкійське Елюене – велика річка. Єнісей – евенкійське Йонесі. Іртиш – тюркське.

Об – комі-зирянське. Нева – фінське.

Еклезіаст провіщає: «Немає нічого нового під сонцем. Буває щось, про що говорять: «дивись: ось це нове»; але це було уже в віках, які були перед нами».

Мєдвєдєв захлинається: «Після звільнення всіх територій малоросії від банд націоналістів»…  Які ж немовлята й неповнолітні діточки – «банди націоналістів»? Чому ж у багатостраждальній Україні невпинно не озвучуються та постійно не оприлюднюються убиті кремлівськими окупантами немовлята й школярики молодших класів? З якого ж сатанинського наслання замовчується безмірно болюче для матерів та бабусь, які хоронять рідних крихіток? Промовчую вже про тих матерів, що гинуть разом з малечею і їх накриває сира земля в одній труні.

Чи ж не доцільно невпинно колоти очі путінським звірам, не чекаючи оприлюднення загальних цифр? Заступниця генсека ООН з політичних питань Розмарі ді Карло закликає розплющити очі на нечувані жахіття:

«З лютого 2022 року в Україні загинуло 10 703 цивільних осіб, включно з 594 дітьми, зазнали поранень 20 146 мирних людей, включно з 1316 дітьми». При цьому високоповажна висловлює сумнів: «кількість жертв, найімовірніше, значно більша». Хто ж порахує безжально вбитих дітей нестямними кремлівськими загарбниками?..

Які ж перспективи заповіданого з античності «олімпійського перемир’я»? Ліна Костенко запитує: «Скажи, для чого людству розум, щоб світ цей так занапастить»? Абсолютно протилежне виривається з ненаситного горла кремлівського узурпатора самовладдя:

«Чи готові ми до переговорів? Так, готові, але тільки готові на переговори, не засновані на якихось хотєлках… а засновані на тих реаліях, які склалися, як у таких випадках кажуть, на землі». Зазіхає ненажерливий на загарбані, окуповані території  предковічної Матері-Землі українського роду-племені. Понад те. Допускає самодержець навіть зникнення «російського етносу». «Будуть московити і уральці».

Несповна розуму реакція на те, що 24. 02. 2023 р. ООН ухвалила резолюцію про мир в Україні і виведення військ рф. Майже три чверті – 73 відсотки – 141 із 193-х країн-членів ООН проголосували за справедливе рішення. Утрималися Китай, Індія, Іран і недавні сателіти – Киргизстан, Казахстан, Вірменія, Таджикистан…

Міжнародний олімпійський комітет не допустив команди рф та Білорусі до участі в Олімпіаді-24. Критерії допуску випали восьми атлетам з російським паспортом і трьом – з білоруським.  Вони повинні підписати заяви про підтримку Олімпійської хартії. Національна символіка для рф та Білорусі буде заборонена. Це стосується гімну, прапора та інших атрибутів. А також спортсменів, що перебувають на контракті у військових формуваннях.

Цьогорічна Олімпіада відбудеться в столиці Франції – Парижі. Там чим ближче до велелюдного свята, тим гучніше лунають голоси проти присутності на торжестві росіян та білорусів. Збувається повчання з Біблії – Євангеліє від Матфея 23:12: «Бо хто возносить себе, той принижений буде».

 

Вадим ПЕПА,

лауреат літературно-мистецьких премій ім. І.  Нечуя-Левицького

та ім. О. Гончара, Фундації Українського вільного університету ім. Воляників-Швабінських (США)

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

УЛГ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/litgazeta.com.ua

Підпишіться на УЛГ в Телеграмі: https://t.me/+_DOVrDSYR8s4MGMy

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.