Олег К. Романчук. «Большевицька атака проти українського війська»

«Нам не страшні московські воші, нам страшні українські гниди»

Симон Петлюра

Нещодавно Мар’яна Безугла, заступниця голови Комітету ВРУ з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, на своїй сторінці у Facebook (https://www.facebook.com/1551784961/posts/pfbid02hzDAREBEAoVJRtfZ7KFVwPQYCYAorYRRNPP3ADHjUw7n9uWGS1UEfPLcWqjYpYz8l/) розмістила шокуючий допис, назвавши винних у прориві росіян на Харківщині: «Ні Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine Залужний, ні Сирський не підготували укріплень на Харківщині. Крапка. На кордоні укріплень просто не було, а те, що було побудовано в тилу військовою адміністрацією, створювалося за наданими ГШ ЗСУ радянськими методичками часів Другої світової війни або ж взагалі хаотично, за завищеними цінами та було порожнім. Тобто, генерали не розмістили там військових взагалі! <…> Чесно кажучи, я не можу зрозуміти їхню логіку. Це байдужість, чванство чи робота на ворога? Але такий у нас генералітет у переважній більшості».

Чи знайома Мар’яна Безугла з Указом Президента України № 123/2020 від 27 березня 2020 року — «Питання Головнокомандувача Збройних Сил України» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/123/2020#Text)?

Нагадаємо. У цьому важливому документі чітко визначено, що «Головнокомандувач Збройних Сил України здійснює безпосереднє військове керівництво Збройними Силами України; здійснює управління застосуванням Збройних Сил України, а також переданих в його підпорядкування сил і засобів інших складових сил оборони; визначає комплект боєздатних сил і засобів Збройних Сил України для передачі його Командувачу об’єднаних сил; організовує підтримання спроможностей до застосування Збройних Сил України, а також переданих в його підпорядкування сил і засобів інших складових сил оборони; здійснює контроль готовності Збройних Сил України, а також сил і засобів інших складових сил оборони, які сплановані для передачі в його підпорядкування для виконання завдань оборони держави; організовує контроль стану забезпечення Збройних Сил України військовою технікою, озброєнням та іншими майном і ресурсами; звітує перед Президентом України та Міністром оборони України з питань досягнення воєнно-стратегічних цілей у сфері оборони військовими силами і засобами, а також підтримання спроможностей цих сил і засобів до застосування; затверджує розроблені підпорядкованими органами військового управління документи (доктрини, настанови, стандарти тощо) з питань розвитку та забезпечення видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, а також погоджує документи з питань розвитку інших складових сил оборони в частині, що стосується набуття ними необхідних спроможностей до виконання завдань оборони держави; затверджує документи (доктрини, настанови, стандарти тощо) з питань застосування Збройних Сил України та інших складових сил оборони під час виконання завдань оборони держави; організовує спільну підготовку Збройних Сил України та інших складових сил оборони, які сплановані для передачі в його підпорядкування, для набуття ними необхідних об’єднаних спроможностей до виконання завдань оборони держави; організовує розроблення та подання на затвердження Стратегічного замислу застосування 3бройних Сил України, інших складових сил оборони з відсічі збройній агресії та Стратегічного плану застосування 3бройних Сил України, інших складових сил оборони з відсічі збройній агресії; видає з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання у 3бройних Силах України та інших складових сил оборони накази та директиви; затверджує положення про командування видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України; встановлює в установленому порядку почесні нагрудні знаки Головнокомандувача Збройних Сил України та нагороджує ними військовослужбовців, працівників Збройних Сил України та інших осіб; вносить в установленому порядку клопотання про відзначення військовослужбовців, працівників 3бройних Сил України та інших осіб державними нагородами України і заохочувальними відзнаками Міністерства оборони України; виконує інші повноваження відповідно до законів України та виданих на їх основі нормативна-правових актів».

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Як бачимо, з цього документа аж ніяк не випливає, що підготовка укріплень на Харківщині винятково у компетенції Залужного чи Сирського.

І це далеко не все. Проти української армії по суті відкривається другий фронт. Кілька днів перед згаданим дописом нардепки журналіст Юрій Бутусов написав: «Заступниця голови комітету по обороні Верховної Ради від правлячої партії зробила заяву, що головнокомандувач ЗСУ призначає некомпетентних генералів, яких треба судити, на найвищі посади у військах. І що командувач найбільшим стратегічним угрупованням ЗСУ — злочинець. Офіційна посадова особа, яка відповідає за парламентський контроль над Силами оборони, висунула звинувачення, яке влада має або спростувати або підтвердити, оскільки тепер на це будуть посилатись усі медіа. <…> Президент, як завжди, ховається. То це розуміти, що він згоден з такою оцінкою своєї депутатки? Так чому він не звільняє призначених ним самим генералів? Це ж президент ухвалив рішення про призначення. Або чому не захищає своїх генералів — чи йому до керівництва армії, яке він постійно хвалив вже стало байдуже?» (https://espreso.tv/poglyad-bezugla-bezkarno-zvinuvachue-generaliv).

Чи вивчає пані Безугла «матеріальну частину» Верховної Ради? Бо 16 березня 2022 року згідно із Законом № 2110-IX від 03.03.2022 р. набрала чинності стаття 435 — 1 ККУ. У ній йдеться про кримінальну відповідальність за образу честі і гідності військовослужбовців.

На нашу думку, і генерал Залужний, і генерал Сирський та інші генерали, яких пані Безугла безпідставно поливає брудом, мають всі підстави звернутися з відповідними заявами про скоєня злочину до Служби безпеки України (це підслідність СБУ) і до ГПУ.

Бо дискредитувати вище військове керівнцтво держави під час війни не лише неприпустимо, але й вкрай небезпечно. Публічна дискредитація офіцерського корпусу, вищого командного складу російської імператорської армії, яку послідовно і наполегливо здійснювали большевики під час Першої світової війни, у висліді призвела до розвалу армії, до розквіту анархії, розвалу держави.