Оксана Забужко. Без культури демократія не працює

Перепрошую, але вся ця веремія із забороненим твітером насправді не про Трампа. (І навіть не про Газпромію, і не про те, хто в дійсності виграв “Холодну війну” – CIA чи гебуха…)

Це – про глобальну кризу демократії, дуже навіть сподівану, і багато ким і передбачену ще перед Першою світовою (саме час нам актуалізувати нарешті Володимира Антоновича, то був один із найоригінальніших умів у Європі другої половини 19-го століття, – хоч і, на відміну від свого “конкурента” Драгоманова, потайний до соціопатії: істинний “кріт історії”, таємний “акушер” майбутньої української держави, хто б оце з істориків його біографію написав – був би бестселлер куди там детективам!).

Точніших політичних передбачень, ніж у нього – на довгу мету, на півтора століття наперед, – я не зустрічала ні в кого. Це сьогодні (“мудрий русин по шкоді”!) ясно видно те, що він розумів ще в 1890-ті, – що демократична система досконало працює рівно допоти, допоки культура, всією своєю видимою й невидимою інфраструктурою плюс “тисячами непомітних шпаринок”, ґарантує суспільству “страховку від неджентльмена” (більшовиків, Януковича, Трампа, Зеленського, Качинського тощо). Як тільки ця страховка “ламається” – держіть “диктатуру пролетаріату” (охлосу), а в ліміті функції – “зону”.

В Notre Dame d’Ukraine я це назвала “системною помилкою демократії”. Торік мій знайомий британський історик дописав і віддав до друку книжку під назвою Hacking Global Democracy. Цікаво буде порівняти…

Словом: нема в людства іншого виходу, крім “дороги в Кротон” (у широкому сенсі), і тільки ті народи врятуються, котрі не розучилися читати (у вузькому сенсі), – ось, більш-менш, те, що я повторюю останніми роками з усіх трибун, востаннє так розлого – рік тому на Конґресі культури в Львові, нагадую.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

facebook.com

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.