Данило Богатирьов. Чому в Україні виховують освічених мавп, а не мислячих людей

Почитав, що говорили і писали офіційні особи з нагоди початку нового навчального року та в черговий раз зрозумів, що з утворенням в Україні буде чим далі, тим гірше.

Відразу зазначу, що я – прихильник класичної шкільної і університетської освіти. Новомодні (і абсолютно дегенеративні) тренди на прищеплення «компетенцій», на кшталт «крутити гайку», «рахувати здачу в магазині», або «писати квартальний звіт» – шлях до формування стада тупоголових споживачів, а не суспільства свідомих і політично-грамотних громадян.

Школа і університет повинні, в першу чергу, вчити мислити. Для цього найбільш корисно вивчення таких, здавалося б, далеких від практики дисциплін, як філософія, древня і класична література і навіть мертві класичні мови. Все це вчить міркувати і прагне осягати суть речей, в той час як обивательські «компетенції» застарівають за кілька років в умовах бурхливого розвитку техніки. А ось вміння мислити не застаріє ніколи, так як саме воно допомагає раз за разом відшукувати нестандартні рішення, які не вписуються в шаблонний «алгоритм дій» проблем.

У британських приватних школах закритого типу, які з вікторіанських часів готують еліту, одним з найбільш поширених видів завдань є написання творів (до речі, так само було і в класичних гімназіях дореволюційній Росії). Саме тому, що воно розвиває схильність до роздумів. У тій же Британії популярна практика призначення на високі управлінські посади (в тому числі і в бізнесі) випускників факультетів, над якими у наших любителів «сучасних компетенцій» заведено сміятися – філософського, богословського й історичного. Причина все та ж – вміння мислити, а не діяти шаблонно.

Зрозуміло, я не стверджую, що подібного роду елітна освіта потрібна і корисна всім. Але впроваджувати в загальну шкільну програму окремі її елементи, без сумніву, необхідно. А навчання «компетенцій» залиште для дресури циркових мавп.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

t.me/polit_bogatyr

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.