Анатолій Матвійчук. «Хіпстер Сковорода»

Про великого Григорія Сковороду сказано чимало в ці його ювілейні дні. Причому як розумного, так і відверто смішного. Ну, скажімо, комусь дуже оригінальному захотілося назвати Сковороду — хіпстером. І пішло-поїхало: телеведучі в програмах і блогери в інтернеті понесли в інформаційний простір цей ярлик. А що — красиве і модне слово, що прив’язує Григорія Савича до сучасності!

Прочитає якесь запірсоване і обтатуйоване створіння цю характеристику і видавить із себе своє багатозначне «Йоу!» І засейвить у своїй пам’яті це прізвище поруч із своїми поп-ідолами.

Насправді, скажу те, що має бути відоме більшості освічених людей. Хіпстер за визначенням — це людина, переважно молода, котра виділяється в суспільстві своїм екстравагантним зовнішнім виглядом і поведінкою, демонструючи гедонізм і схильність до легкого, розважливого і ефектного життя.

Яке це відношення має до глибокого філософа і аскета, який рано зрозумів суть цього світу, і міг би дуже легко пристосуватись до нього, маючи неабиякий розум, вроду і співацький талант. Але в тому й справа, що він знехтував усіма спокусами заради самовдосконалення і свободи. Свободи від цього недосконалого світу, в якому править не мудрість і правда, а брехня і сила.

Бути собою в цьому світі — велика розкіш, не зрозуміла багатьом конформістам і кон’юктурникам, які шукають легких шляхів і хлібних місць. Якби кожний пересічний українець з молодших класів вивчав світ за Сковородою, то ми були б нацією мудреців і аристократів духу.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Але, маємо, що маємо.

І цьому є пояснення. Візьміть до рук 500 гривень і придівіться — там є фонтан, з якого б’є вода і багато посуду довкола — глечики, амфори, вази і жбани… Спитаєте, про що це? Та про джерело наших знань — і про нас самих, бо серед нас є і витончені амфори, і мідні жбани. Чим хочемо ми бути наповненими по вінця — чистою водою з джерела Істини, чи жижею з гнилого болота або річки із нечистотами?!

Ось про що хотів найперше сказати нащадкам Григорій Сковорода. А вони приклеїли йому насмішкуватий чужомовний ярличок, відповідний до свого рівня розуміння світу — хіпстер. Так нам, нерозумним, і треба…