Петренко Микола біографія

977

 

 

Петренко Микола Євгенович нар. 6 листопада 1925 у м. Лохвиця, нині Полтавської обл. Першокласником пережив голодомор 1933, кілька років сім’я жила без репресованого батька. Під час окупації за участь у підпільній роботі заарештований і вивезений на примусові роботи в Німеччину. За спробу втечі відбував покарання в Янівському концтаборі у Львові, потім Бухенвальд, його філіал Штокбах при металургійному комбінаті. Визволений американськими військами. Після повернення пройшов фільтраційні та трудові табори – шахти Донбасу, лісорозробці, рибні промисли Камчатки. Повернувся через 6 р. в Україну. Працював журналістом, одночасно здобув вищу освіту (ф-т журналістики Львівського держ. ун-ту). Працював у Бродівській районній, обласній газетах, редактором Львівського телебачення, кореспондентом г. «Літературна Україна». Звільнений за публікацію ціоналістичних віршів. З 1976 – на творчій роботі. Засновник «Петренківських вівторків» у видавництві «Сполом».

Поет, прозаїк, драматург. Перша поетична зб. «Дні юності» вийшла 1957. Автор понад ста книг: проза, поезія, гумор, публіцистика, вірші для дітей, казки, пісенні тексти. Автор кількох п’єс та лібрето музичних вистав, які ставили на сценах львівських театрів: «Чарівне кресало», «Довбушів топірець», «Дві Іванки», «Шість імен».

Найважливіші поетичні зб. «Серцем палаючим», «Суворі береги», «Гранітні віхи», «Вітрова гора», «Молода осінь», «Нагорна сповідь», «Молитва отця Зенона», «Поміж двома безоднями», «Карби борні», «При чесному хлібі», «Завчасна проща», «Звабні крила завіс», «Моє містечко над Сулою», «Вічний втікач», вибране «При чесному хлібі», «Перетин», «Я ріс – наче ніс до ікони свічу» (вірші за 2018–19); книги прози «Не ступлю на цю землю», «Крутояр», «Контрольна для вчителя», «Злочин у сотенному містечку», «Через 48 довгих років», «Написано на снігу», «Самозапалення свічі», «Коливо» (есеї-спогади про відомих людей, з якими був знайомий автор): книги гумору «Вовча дієта», «Лакмусова стрічка», «Черевички від чорта», «А казав, що помреш…», «Такі як є», «Довкруж пня»; книги для дітей «Чом не ростуть вареники», «Заблуда», «Похід на Чорногору», «Випав гномик із коляски», «Пливла у небо казка», «Жабка-компрачикоска», «Карпатські колядники», «Вишиванка від ангела», «Це Боже діло», «Зімби – це ми!», «Десант у Либохору», «Чи бували ви у Львові?»; пісенники (бл. 200 пісень композиторів на його слова: «Намалюй мені ніч», «У терновий вінок героям», «Калина, покровителька любові», «А ми дітки, пташки ранні»). Із перекладів варто відзначити книгу польських фрашок, особливо Я. Шудріха та Л. Фюрнберга.

Лауреат понад 20-ти укр. та міжнародних літ. премій. Нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, Великим Золотим Знаком (Німеччина), орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня. Заслужений працівник культури України.

Чл. НСПУ з 1960.

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!