Віталій Портников: “Стус обрав життя, яке мало стати моральним прикладом для поколінь українців. І це особлива жертва”

5 жовтня члени журі Премії імені Василя Стуса 2022 року оголосили ім’я лауреата — ним став журналіст, письменник й публіцист Віталій Портников. В ексклюзивному коментарі Радіо Культура лауреат розповів про особливе значення постаті Василя Стуса в своєму житті.

“Ця премія пов’язана з ім’ям людини, яку я сприймав за моральний дороговказ ще в дитячі роки. Я порівнював те, що писав Стус, і те, як він прожив своє життя, із тим життям, яким тоді жили звичайні радянські люди, скажімо, звичайні радянські літератори, яких я теж добре знав, бо серед них було чимало моїх близьких знайомих і наставників. Але я розумів, що це зовсім інше життя, що ці люди все ж обирали життя на межі виживання і опору.

А Василь Стус не обирав життя на межі. Він обрав саме те життя, яке потім мало бути моральним прикладом для майбутніх поколінь українців. І це особлива жертва. Коли я дивлюся на Мирослава Мариновича чи Йосифа Зісельса, коли я згадую своє знайомство з академіком Андрієм Сахаровим, я завжди думаю, чи зміг би так само? І в мене немає на це відповіді. Я не знаю. Я не впевнений, що міг би обрати таку долю.

Зараз все ж таки легша ситуація. Люди, які жертвують життям заради України, перебувають серед своїх побратимів. Це – армія, це – військо, це – держава. Але уявіть собі тих, які були невеликою групою людей, яких звідусіль переслідували. І навіть сусіди могли не розуміти, для чого вони привертають увагу інших своїм опором”.

Віталій Портников у своєму виступі після отримання премії імені Василя Стуса говорив про боротьбу з імперією та обов’язок України перемогти: “Ми маємо стати в цій країні більшістю. У нас немає іншого вибору”.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

“Леся Українка на початку XX ст. писала знамениті рядки “колись і ти боролась, мов Ізраїль”, звертаючись до України. Але що таке було боротися, як Ізраїль, у ті часи? Що означав цей образ? Цей образ означав дуже просту річ: померти, але не скласти зброї; втратити державу, але залишитися. Це і був той вибір, який робив ще біблійний Ізраїль. Готовність боротися з імперіями, навіть ризикуючи власним існуванням.

Та я не думаю, що це той вибір, який ми маємо зробити сьогодні. Ми сьогодні маємо боротися, як новий Ізраїль, який був оточений державами, що хотіли його зникнення, і переміг ці держави у нерівній боротьбі. І це саме те, що ми маємо зробити сьогодні, в нинішній нашій боротьбі. Тому що, по суті, у нас немає вибору між перемогою і капітуляцією, як її не було у біблійного Ізраїлю. У нас є вибір між перемогою і зникненням”.

“І саме тому наш обов’язок – перемогти, хоча б заради тих людей, які жертвували життям для того, щоб Україна була. Якщо не буде України, не буде української мови, не буде на цих землях українського народу (а саме цього хочуть наші вороги), не буде і пам’яті про Василя Стуса”.

“А якщо Україна буде, якщо залишиться українська мова, українська ідентичність, українське сприйняття історії, то і Василь Стус буде разом із нами у тій більшості, яка обов’язково буде на всіх українських землях. І тоді ми чітко з вами скажемо, що він повернувся додому. А про Україну скажемо, що вона не просто боролася, як Ізраїль, вона виборола”

Лауреатом премії Стуса 2022 став публіцист, письменник і журналіст Віталій Портников

Премія імені Василя Стуса – одна з найдавніших українських премій у царині культури. У 2021 році лауреатом став Тарас Возняк.

Раніше її отримували Михайлина Коцюбинська, Володимир В’ятрович, Сашко Положинський, Святослав Вакарчук, Тарас Компаніченко, Сестри Тельнюк, Олександра Коваль, Сергій Жадан, Борис Ґудзяк, Влад Троїцький, Ахтем Сеітаблаєв та інші.

suspilne.media