Війна розкидала українців по світах

“Українська літературна газета”, ч. 24 (342), 9 грудня 2022

 

Дуже багато наших земляків гостинно прийняла до себе сусідня дружня Польща, за що ми щиро дякуємо нашим сусідам і вірним друзям-полякам. Як уже повідомлялося, з ініціативи відомого українського письменника Юрія Щербака в Польщі нещодавно зареєстрований Незалежний Медіа Форуму, до діяльності якого залучені відомі українські і польські інтелектуали на чолі з Юрієм Щербаком.

Ми вже неодноразово друкували матеріали з сайту цієї громадської організації uacenter.media. Нижче – ще два таких матеріали.

 

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

«ҐАЗЕТА ПОЛЬСКА», ЮРІЙ ЩЕРБАК ПРО ЯДЕРНУ ЗБРОЮ ДЛЯ УКРАЇНИ

Впливовий проурядовий тижневик «Ґазета Польска» опублікував у якості головної теми номера (26 жовтня – 1 листопада 2022) статтю українського письменника, Надзвичайного і Повноважного посла України, голови Ради Незалежного Медіа Форуму Юрія Щербака «Дозвольте Україні виробляти ядерну зброю!».

Назва статті винесена на обкладинку журналу.

Автор пише про погрозу путіна віддати наказ застосувати ядерну зброю проти України. Ю.Щербак переконаний, що це не блеф, а сувора правда. «Перебуваючи в паралельній реальності, стоячи перед неминучою поразкою, перетворюючись на жалюгідного політичного банкрута, путін не зупиниться ні перед чим, аби врятувати свою владу», – зазначає він, уважаючи, що політичному і військовому керівництву країн-членів НАТО час визначитись з пекельним викликом путіна і зрозуміти те, що вчора вважалося неможливим навіть у думці, в уяві, голлівудських фільмах-катастроф, сьогодні стало реальністю.

Пригадуючи свій шлях до ядерної проблематики, Ю.Щербак, автор широко знаної документальної повісті «Чорнобиль», виданої в багатьох країнах світу, наводить епізод, пов’язаний із закриттям Семипалатинського  ядерного полігону. «Ця історія показала, – пише він, – наскільки сильним є російське поклоніння Ядерному Дияволу. Атомна зброя, дітище Сталіна і Берії, стала одним зі священних символів російської шовіністично-імперської ідеології, перетворилося на інструмент залякування світу».

Нагадуючи історію Будапештського Меморандуму, автор підкреслює, що це – історія глобального обману з боку Росії, яка, підписуючи юридично ні до чого не зобов’язуючий меморандум, готувала агресію проти України.

Вітаючи висловлене президентом Польщі Анджеєм Дудою бажання країни приєднатися до програми США «Nuclear sharing» й розмістити атомну зброю на польській території, Ю. Щербак висловлює переконання, що Україна повинна якомога швидше розробляти свою власну ядерну зброю, бо тільки ядерна сила і невідворотність покарання агресора можуть зупинити росію.

Тетяна Ярошовець,

Незалежний Медіа Форум

 

 

ТОМАШ САКЄВІЧ: МИ БУЛИ ЗА КРОК ВІД ГЛОБАЛЬНОЇ ВІЙНИ

Такий заглавний винос з’явився на обкладинці впливового тижневика «Ґазета Польска» (листопад 2022 року), на якій зображена російська ядерна крилата ракета, що несе смерть світовій цивілізації.

Нове число тижневика традиційно відкривається передовою статтею головного редактора видання Томаша Сакєвіча – одного із найвпливовіших польських публіцистів та політиків зі складу правлячої партії ПіС («Право і Справедливість»).

Назва статті – «Це росія атакує нас».

«Незважаючи на те, що минуло кілька днів від удару по території Польщі ракети, яка вбила двох людей, і далі не певен, хто її запустив, – пише автор. – Негативна реакція уряду США про помилковий запуск ракети з України свідчить, напевно, про те, що нашим союзникам (США. – Ред.) бажано було не посилювати напруження.

Можливо, вони мали достатні дані, аби так швидко пояснити трагедію, але, без сумніву, дуже хотіли не оголошувати російську атаку.

Польський уряд після годин роздумів прийняв американську версію, напевно не без участі останніх. Не виключено, що так і було, як заявили американці, – зазначає Томаш Сакєвіч, – і претензії Києва про завчасне проголошення причин трагедії є необґрунтованим. Цього попросту не знаю.

Одне є певне: це Москва повністю відповідає за те, що сталося. Росія з самого початку масово бомбардувала Україну, знищуючи цивільне населення. Робить це також біля нашого кордону. При таких інтенсивних бомбардуваннях треба рахуватися з тим, що прилетить і до сусідів. Вже раніше ракети чи їхні уламки падали на територію Молдавії. Тоді обійшлися без трагедії. Але жертвою першої фази війни став малайзійський літак (рейсу МН-17. – Ред.), збитий проросійськими сепаратистами.

В усіх тих випадках повну відповідальність за атаку несе Москва. Якщо веде тотальну війну, то планує максимальну кількість жертв».

Головний редактор «Ґазети Польскої» підкреслює:

– Не можна вимагати від українців, щоб давали себе вбивати без боротьби. Не можна казати їм, аби не оборонялися біля наших кордонів. А чинячи опір, можна помилитися. У цьому випадку захищали не лише себе, але й також і частини інфраструктури, підключеної також до польської енергетики.

Путін, вибираючи за ціль цю інфраструктуру, мілітарно вдарив також і в наш енергетичний потенціал. Власне тому ця атака була так близько він нашого кордону.

Звільнення путіна від покари і відсутність відповідальної реакції стосовно москви може тільки збільшити кількість таких інцидентів.

Якщо не хочемо цього, – робить висновок Т.Сакєвіч, – має бути відповідна кара для кремля.

Найтяжчим було б створення повітряного буферу для російських ракет і дронів за кілька десятків кілометрів від кордонів НАТО.

Маємо бути дуже пильними щодо провокацій, бо те, шо сталося, може заохотити путіна до організації атак на Польщу під українським прапором – або на Україну під польським.

Ми є на війні. Якщо Україна впаде, конфлікт прийде до нас – ще більш кривавий, ніж те, що спостерігаємо тепер за нашим східним кордоном.

Єжи Слоневський, оглядач Незалежного Медіа Форуму

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/